Ana Sayfa

ecopuan nedir?

ecopuan nedir?

Kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinin çevre ve sağlık etkilerini bütünsel olarak analiz ederek derecelendiriyoruz. Ürünlerin, çevre ve sağlık etkilerinden aldığı puanları topluyor ve 1 (en kötü) ile 10 (en iyi) arasında ölçeklendirerek “ecopuan”lıyoruz.

1

1.5

2

2.5

3

3.5

4

4.5

5

5.5

6

6.5

7

7.5

8

8.5

9

9.5

10

ecopuan’ın amacı

Ürün ve içeriklerin; çevre ve sağlık etkilerini anlaşılır hale getirerek, bilinçli tüketim yolculuğuna tarafsız bir şekilde eşlik ediyoruz. İnsan sağlığına değer verirken, gezegenimizin geleceği ve birlikte yaşadığımız diğer canlıları da önemsiyoruz!

ecopuan’ın değerlendirme kriterleri:

Sağlık Endişesi

Çevre Dostu

Doğal Bileşen

Bitkisel Kaynaklı

Alerjen Etki

Hayvan Testi

Geri Dönüşüm

Sertifikalı

Sürdürülebilir

Sağlık Endişesi

Çevre Dostu

Doğal Bileşen

Bitkisel Kaynaklı

Alerjen Etki

Hayvan Testi

Geri Dönüşüm

Sertifikalı

Sürdürülebilir

İncelenmesini istediğiniz ürün mü var?

1
3
6
9

ecopuan Hesaplama

Sağlık puanı

5'li skalada değerlendiriyoruz. 0 en düşük puan; 5 en yüksek puan olmak üzere, 5 başlıkta değerlendirmemiz sonucunda sağlık puanı oluşmaktadır.

Çevre puanı

5'li skalada değerlendiriyoruz. 0 en düşük puan; 5 en yüksek puan olmak üzere, 5 başlıkta değerlendirmemiz sonucunda çevre puanı oluşmaktadır.

ecopuan

Sağlık ve çevreden aldığı puanların toplamı ecopuan'ı oluşturmaktadır. Örneğin Sağlık puanı 4, Çevre puanı 5 olan bir ürünün ecopuan'ı 9/10 olmaktadır.

Böylelikle, tüketicilerimizin bir ürün alırken sağlık ve çevreden ayrı ayrı kaç puan aldığını görmesini ve tercihlerine göre değerlendirmelerini ya da ecopuan ile toplam puan üzerinden karar vermesini sağlamayı hedeflemekteyiz.

Öne Çıkanlar Ürünler

8.3/ 10

Bebek Kremi

IVA Natura - Organik Bebek Pişik Kremi Kantaron Özlü

incele

7.8/ 10

Kudra - SPF +40 Leke Karşıtı Güneş Koruyucu Krem

incele

7.5/ 10

Cilt Bakımı

BABOON NATURAL - Aktif Kömürlü Yüz Temizleme Tozu / 3 in 1

incele

ecomercek’in 3 Temel Çözüm Önerisi

Kolay Anlaşılır Teknik İçerikler

Tüketicilerin bir ürün alırken, aldığı ürünün etiketine bakıp, etiketinde yazan teknik içerikleri anlamamasından yola çıkarak, karmaşık ürün içeriklerini anlaşılır hale getirip, her bilgi düzeyinden insanın anlayabileceği bir dille paylaşıyoruz. Sadece ürün içerikleri incelemekle kalmayıp, içeriklerin de çevreye olan etkilerini vurguluyoruz. İçerik incelemesinde, ürünlerde kullanılan içeriklerin ne işe yaradığını, etikette başka hangi isimlerle görülebileceğini ve içeriğin çevre ve sağlık etkilerini bütünsel olarak değerlendiriyoruz.

Tarafsız Yorumlar

Ürün hakkında araştırma yaparken, bir çok farklı platformdan bilgi toplamaya çalışılması ancak doğru ve tarafsız bilgiye ulaşılamamasına istinaden; çevresel, toplumsal ve kurumsal etki değerine sahip, tarafsız, şeffaf ve güvenilir bir platform oluşturduk. Kozmetik uzmanlarından Üniversite profesörlerine uzanan geniş bir uzman havuzunda değerlendirmelerimizi ve incelemelerimizi gerçekleştiriyoruz.

Bütünsel Çevre ve Sağlık Etkisi

Bir ürünü alırken genellikle sağlık kriterlerine odaklanılması, fakat yaşadığımız dünya için kritik öneme sahip olan sürdürülebilirlik kriterlerinin genellikle göz ardı edilmesi problemini çözmek adına, ürünün çevre ve sağlık etkilerini ayrı ayrı değerlendirip puanladıktan sonra, toplam ecopuan’ını tüketicilere sunuyoruz. Böylece bir ürün alırken, o ürünün sağlık ve çevre etkisini bütünsel bir yaklaşımla değerlendirip, tüketicilerin satın alma veya karar verme süreçlerine katkı sağlıyoruz. Hem insan sağlığına hem de çevreye olumlu etki sağlayıp, bilinçli tüketim farkındalığı ile güçlü bir etki değeri oluşturuyoruz.