Ana Sayfa İçerik İnceleme

İçerik Detay

Mika Nedir?

( Mica (N/HM) )

Mica (N/HM)

Çevre Etkisi

Sucul ekosistemde çözünmesi uzun zaman alan bir hammaddedir. Madencilik, doğaya zarar veren istilacı bir süreçtir. Maden ocaklarının oluşturulması toprak erozyonu, obruk oluşumu ve çevredeki ağaçların kesilmesiyle ormansızlaşmaya neden olur. Ormansızlaşmanın bir sonucu olarak da biyoçeşitlilik kaybı meydana gelir. Ayrıca potansiyel olarak yüzey suyunu, yeraltı suyunu ve toprağı kirletebilir. Dünyadaki en büyük Mika yatakları Hindistan'da ve özellikle ülkenin kuzeydoğu kesimindeki Jharkand ve Bihar eyaletlerinde bulunmaktadır. Daha az büyüme, demokrasi ve kalkınmanın olduğu bu kırsal eyaletlerde mika madenciliği etik olmaktan uzaktadır. Çocuk işçiliği ve yasadışı işletilen madenler yaygındır. Çalışma koşullarının tehlikeli ve hatta ölümcül olduğu yerde 5 yaşındaki çocuklar çalıştırılmaktadır.

Sağlık Etkisi

Doğada saf olarak bulunmayan mika silika ve asbest gibi minerallerle; kurşun, arsenik ve cıva gibi ağır metaller ile kontaminasyon riski taşımaktadır. Cilt ve göz tahrişine neden olabilir. Uzun süreli veya tekrarlı maruz kalma sonucunda organlarda hasara neden olabilir. Solunum yolu tahrişine neden olabilir.

Nedir? Ne İşe Yarar?

Mika doğal olarak oluşan bir silikat mineral grubudur.

Makyaj ürünlerinde beyaz boya olarak da kullanılan bir mineraldir ve kişisel bakım ürünlerine parlak bir beyaz görünüm kazandırır.

Kozmetik sektöründe opaklaştırıcı olarak kullanılmasının yanında renklendirici, kabartma, anticating (topaklanma önleyici) özelliklerinden dolayı kullanılmaktadır.

.

Etikette Nasıl Görürüz?

GOLDEN MICA, MICA, MICAGROUP MINERALS, MUSCOVITE MICA, PIGMENT WHITE 20

Fonksiyonlar

Topaklanma Önleyici

Hacim Arttırıcı/Seyreltici

Renklendirici

Opaklaştırıcı

Topaklanma Önleyici

Hacim Arttırıcı/Seyreltici

Renklendirici

Opaklaştırıcı

Diğer İçerikler