Sepetiniz

  • Sepetiniz boş!
Siparişlerde ücretsiz kargo
AHA BHA Nedir?
Ecomercek May 01, 2024 57

AHA BHA Nedir?

AHA BHA Nedir?

AHA ve BHA asitleri son zamanlarda pek çok kişi tarafından cilt bakım rutinin bir parçası olarak kullanılıyor. AHA, alfa hidroksi asit; BHA ise beta hidroksi asit anlamına geliyor. Sıklıkla birlikte kullanılan bu iki asit, cildin üst katmanındaki kusurları gidererek pürüzsüz bir görünüm sağlıyor. AHA BHA asitlerinin cilde faydaları birbirini tamamladığından, pek çok üründe birlikte yer alıyorlar. AHA cildin üst tabakasındaki pürüzlerin giderilmesine yardımcı olurken, BHA cildin daha alt katmanlarına etki ediyor. Bu yüzden BHA gözenek temizleme ve sebum dengeleme, AHA ise ciltte yeni oluşmuş leke ve kırışıklıkları azaltma amacıyla tercih ediliyor. Raflarda genelde AHA BHA serum olarak yer alan bu iki asit aşırı hassas ciltler hariç tüm cilt tiplerinde kullanılabiliyor. Kuru ciltliler de yağlı ciltliler de AHA ve BHA asitlerini cilt bakım rutinlerine dahil edebiliyorlar. 

Cilt bakım ürünlerinin etiketlerine bakanlar “AHA BHA nedir?” sorusunun cevabını merak edebiliyor. Cilt bakım ürünlerine ilgi duyanların yakından tanıdığı birçok asit aslında AHA ve BHA kategorilerinde yer alıyor. Örneğin, antioksidan (hücrelerimizdeki serbest radikal olarak adlandırılan hasar yapıcı molekülleri “temizleyerek” hücre hasarını önlemeye yardımcı olan moleküller) ve eksfoliasyon (ölü cilt hücrelerinin giderilmesi) özellikleriyle öne çıkan laktik asit AHA asitleri arasında, siyah nokta ve sivilcelere iyi gelmesiyle bilinen salisilik asit ise BHA kategorisinin altında bulunuyor. Cilt bakımında asit kullanımı yaygınlaştığı için sıklıkla gördüğümüz AHA ve BHA içeren ürünler genelde krem, tonik ya da serum olarak satın alınabiliyor.

AHA BHA Ne İşe Yarar?

Cilt bakımında asitler çoğunlukla peeling ya da leke giderici olarak kullanılıyor. AHA ve BHA da bu amaçla sıklıkla kullanılan asitler arasında yer alıyor. İçeriğinde cilde zarar vermeyecek kadar düşük oranda asit içeren AHA BHA tonik gibi ürünler yaşlanma karşıtı bakımdan, gözenek küçültmeye kadar geniş bir yelpazede kullanılabiliyor. AHA, cildin en üst katmanını soyarak bu katmandaki kusurların giderilmesine yardımcı oluyor. AHA içeren ürünler düzenli kullanımda yeni oluşan lekeleri geçirmede, kırışıklıkları azaltmada ve kolajen oluşumunu desteklemede etkili oluyor. AHA cildi hem pürüzsüzleştiriyor hem de nemlendirici gibi diğer cilt bakım ürünlerinin emilmesine yardımcı oluyor. 

BHA serum ürünlerinin düzenli kullanımında siyah nokta ve sivilcelerin azaldığı gözlemleniyor. BHA sadece cildin üst katmanını pürüzsüzleştirmeye değil, gözenekleri tıkayan yağı çözmeye ve sebum dengesini sağlamaya yardımcı oluyor. Ciltte yağın birikmesi önlendikten sonra siyah nokta ve akne oluşumunda azalma görülüyor. Dolayısıyla, BHA gözenekleri açmak, gözeneklerin tıkanmasını engellemek ve sivilce oluşumunun önüne geçmek amaçlarıyla tercih ediliyor. Bu iki asit çeşidini aynı anda içeren ürünler hem lekelere hem de cilt kusurlarına iyi geliyor ve pürüzsüz bir cilt görünümüne katkı sağlıyor.

AHA BHA Farkları Nelerdir?

AHA ve BHA hidroksi asitler kategorisinde yer alsalar da birbirlerinden farklı birçok yanları var. AHA ve BHA arasındaki temel fark kimyasal yapıları. AHA grubunda yer alan laktik asit, sitrik asit, malik asit gibi asitler suda çözünen asitler olmasıyla öne çıkıyor. BHA grubunda yer alan salisilik asit, tretokanik asit gibi asitler ise yağda çözünüyor. Dolayısıyla, siyah nokta ve sivilce gibi cilt yağından kaynaklanan sorunların giderilmesinde BHA kategorisinde yer alan asitler daha etkili oluyor. AHA sınıflandırmasındaki asitler ise cildin üst katmanlarını etkiliyor. İnce çizgileri yok etmek, kolajen üretimini artırarak cildin genç bir görünüme kavuşmasını sağlamak, cildi lekelerden arındırmak için tercih ediliyor. AHA ve BHA’yı birlikte içeren ürünler bulunsa da bazı ürünler tek bir asidi içeriyor. Örneğin, siyah noktalara karşı geliştirilen salisilik asit içeren tonik, krem gibi ürünler sadece BHA içerebiliyor. Güneş lekeleri veya kırışıklıklara karşı sadece AHA içeren ürünler bulunuyor. 

AHA BHA Serum Nasıl Kullanılır?

“AHA BHA serum nasıl kullanılır?” cevabı merak edilen sorular arasında yer alıyor. Serumlar cilt temizlendikten hemen sonra kullanılıyor. Temiz bir cilde uygulandığında daha iyi etki gösteren AHA BHA asit içeren serumlar, cilt bakımının ikinci aşamasında yüze masaj yaparak uygulanabiliyor. AHA ürünleri ve BHA ürünleri cildi hassaslaştırabileceğinden AHA BHA serumun gece kullanılması öneriliyor. Bu asitler gündüz kullanılacaksa, leke oluşumunu engellemek için güneş koruyucu ile kullanılması tavsiye ediliyor. 

AHA ve BHA İçeren Ürünler Nelerdir?

Laktik asit, salisilik asit gibi cilt bakımında sıklıkla kullanılan asitler AHA ve BHA kategorisinde en sık kullanılan içerikler arasında yer alıyor. AHA BHA; tonik, serum, krem, cilt temizleyici gibi farklı ürünlerin içeriğinde yer alabiliyor. Kullanıcıların ilk tercihlerinden biri serum formundaki ürünler oluyor. Cilt lekelerini gidermeyi vadeden ürünlerde AHA, siyah nokta ve sivilceleri gidermeyi vadeden ürünlerde BHA tercih ediliyor. AHA BHA peeling de bu kategoride sık tercih edilen ürün çeşitleri arasında yer alıyor. Kullanım tercihlerine bağlı olarak tonik, peeling, serum, krem ya da temizleyici formundaki ürünlerden birine yönelip cilt bakım rutinine AHA BHA ürünlerini dahil etmek mümkün oluyor. Cilt bakım rutinine birden fazla sayıda asit içeren ürün eklenmesi önerilmiyor. AHA BHA asit içeren ürünlerin yorumları sitemizdeki ürün inceleme kısmından incelenebiliyor.

AHA BHA Her Gün Kullanılır mı?

AHA BHA kullanımını günlük bakımın bir parçası haline getirmenin uygun olup olmadığı sıklıkla merak ediliyor. AHA BHA farklı ürünlerde çeşitli oranlarda yer alabiliyor. Cilt bakım rutinine asitleri ilk kez ekleyeceklerin düşük oranda AHA BHA içeren ürünler kullanması gerekiyor. Asit ürünleri ilk kez kullanılıyorsa iki ya da üç gün aralıklarla kullanılması cildin hassasiyet göstermesini engellemeye yardımcı oluyor. Cildi asit kullanımına alışık bireylerde bile asit oranı yüksek ürünler cildi yorabileceği için bu tarz ürünlerin her gün kullanılmaması tavsiye ediliyor. Örneğin yüksek asit oranına sahip bir BHA peeling cilt hassasiyetine sebep olmamak için her gün kullanılmaması gereken ürünler arasında yer alıyor. Öte yandan, düşük yüzdeye sahip AHA BHA serum kullananlar alışma aşamasından sonra serumu ciltlerine her gün uygulayabiliyor. Günlük kullanımda hangi AHA BHA asidi türevinin kullanıldığı da önem kazanıyor. Salisilik asit gibi BHA asitleri yağlı ve hassas olmayan ciltlerin her gün kullanımına uygun oluyor. Laktik asit gibi etkisi daha güçlü olabilen asitler ise düşük çözeltide bile günlük kullanım için önerilmiyor.