Sepetiniz

  • Sepetiniz boş!
Siparişlerde ücretsiz kargo
DD Krem ve EE Krem Nedir?
Ecomercek May 01, 2024 49

DD Krem ve EE Krem Nedir?

DD Krem ve EE Krem Nedir?

BB krem ailesinin alfabetik serisine son yıllarda eklenen DD ve EE kremler, makyaja ve cilt bakımına fazla zaman ayıramayanlar için hızlı çözümler sunuyor. Ailenin en bilinen ve ilk üyelerinden olan BB ve CC kremlerin geliştirilmiş hali olan DD krem, BB kremin güneş koruyucu etkisi ile CC kremin renk düzenleyici işlevini harmonize ediyor. EE krem ise CC kremin cilt bakımı özelliğini geliştirerek; daha etkili bir güneş koruması, daha parlak bir cilt ve renk eşitsizliğine karşı cilt bakımı etkisi sunuyor. 

DD Krem Ne İşe Yarar?

“Günlük koruma” anlamına gelen, “daily defense” kelime grubunun kısaltması olan DD krem; cildin dinamik kalmasına yardımcı olmayı ve buna bağlı olarak olgun ve kuru ciltlerde savunma mekanizmasını belirgin bir şekilde güçlendirme vaadinde bulunuyor. SPF ve antioksidan özellikte bileşenler barındıran DD krem; içeriğindeki yaşlanma karşıtı koenzim, hücre yenilenmesini hızlandıran E vitamini ve cildi nemlendirmeye yardımcı olan hyaluronik asit gibi içerikler sayesinde cilt bakımı etkisi de sağlıyor.

Ciltte görünmesi istenmeyen lekeler üzerinde kapatıcılık sağlamanın ve cildin renk eşitsizliğini gidermenin yanı sıra cilt bakım özelliğine de sahip olan DD kremin, BB ve CC kremin karışımı niteliğinde olduğu söylenebiliyor. Son teknoloji ile üretilen bu ürün, çoğunlukla nemlendirici krem benzeri bir yapıya sahip oluyor. Ciltteki yaşlanma izlerine karşı etkin mücadele vermesi nedeniyle orta ve ileri yaşlardaki kullanıcılar tarafından tercih ediliyor.

DD Krem Nasıl Uygulanır?

DD krem, ince yapılı olması sayesinde makyaj bazı olarak kullanılabiliyor. DD krem üzerine, fondöten ya da kapatıcı uygulama yapılarak daha canlı bir makyaj görüntüsü elde edilebiliyor. Belirgin özelliklerinden biri ciltteki nem kaybını önlemek olan bu krem, nemlendirici krem olarak tek başına kullanıldığında da ciltteki hafif kusurları gizleyerek cilt neminin korunmasına yardımcı oluyor. DD krem; elle, sünger ya da fondöten fırçası ile uygulanabiliyor.

EE Krem Ne İşe Yarar?

İngilizce’de “Extra exfoliation” olarak ifade edilen, yani ekstra soyulma anlamına gelen EE krem, adından da anlaşıldığı üzere cildi ölü derilerden arındırmayı amaçlıyor. Dolayısıyla bu ürünler, cilt bakımlarının köşe taşlarından biri olan kuvvetli arındırıcılar şeklinde ifade edilebilir.

BB, CC veya DD kremin aksine günlük kullanıma uygun olmayan EE krem, doğrudan cilt bakımını hedef almasıyla ailenin diğer üyelerinden ayrılıyor. EE krem; cildi yenilemeye, canlandırmaya ve renk tonunu eşitlemeye yardımcı olur. Ek olarak; birçok marka EE kremin tek başına kullanmaya uygun olmadığını ve makyaj altına uygulanmasının daha iyi sonuç vereceğini belirtiyor. 

EE Krem Hangi Ciltler için Uygundur?

EE kremler soyucu özellikte olduğu için hassas ciltlerin bu ürünü kullanması önerilmiyor. Aynı zamanda EE kremden yeterli fayda sağlanması için, ürünün haftada birkaç kez kullanılması gerekiyor. Fakat diğer tüm soyucu özellikteki ürünler gibi her gün kullanılması durumunda cilt hassasiyetine neden olabildiği için önerilen kullanım miktarının aşılmamasında fayda var. 

Bununla birlikte, BB ve CC kremlerden daha yoğun bir içeriğe sahip olan EE kremin orta ve ileri yaş gruplarında kullanımı daha uygun görülüyor. Başka bir ifadeyle, genç ciltlerde BB ve CC kremin sunduğu bakım ve korumanın miktarı yeterli olurken daha ileriki yaşlarda BB ve CC yerine EE krem tercih edilebiliyor. 

EE Krem Nasıl Uygulanır?

EE krem, dudak ve göz çevresi hariç tüm yüze eşit şekilde dağıtılarak; parmak uçları, fırça veya sünger yardımıyla yayılarak kullanılabilir. Temizlenen cilde, nemlendirici ya da makyaj bazı olarak uygulanabilir. Ancak kozmetiğe kıyasla cilt bakım ürünü olarak kategorize edilen EE kremin, fırça ya da sünger yerine elle uygulanmasının daha etkili olduğu söyleniyor.

DD Krem Hangi Ciltler için Uygundur?

Tüm cilt tiplerindeki tüketiciler, günlük cilt bakım rutinine DD kremi dahil edebilir. DD krem; özel bir cilt tipi veya yaş grubu için tasarlanmış olmadığı için, kremin bakım ve makyaj etkisinden bir arada faydalanmak isteyen tüm kullanıcılar günlük rutininin bir parçası haline getirebilir. Bununla beraber kozmetik ve cilt bakımı grubuna ait her üründe olduğu gibi DD kremlerin de daha efektif çalıştığı belli cilt tipleri bulunuyor. Bu durum üretici firmaya ve ürünün özelliklerine göre değişiklik gösterebiliyor. 

DD krem, ciltte renk eşitliği sağlamanın yanı sıra cildi çevresel etkilere karşı korumaya yardımcı oluyor. DD krem, özellikle kuru ve olgun cilde sahip kullanıcılar tarafından seviliyor. İçerdiği güneş koruyucu bileşenler nedeniyle BB kreme benzetilen DD kremin içerisindeki yüksek SPF miktarı, UVA ve UVB ışınlarına karşı koruma sağlayarak şehir yaşamında güneş losyonu alternatifi olarak kullanılmasına imkân sağlıyor.

DD Krem ile EE Krem Arasındaki Fark Nedir?

DD ve EE krem isim benzerliğine sahip olsa da farklı cilt bakım etkilerine sahip ürünler arasında yer alıyor. 

  • DD ve EE krem farkı öncelikle bu ürünlerin ait olduğu ürün grubunda ortaya çıkıyor. DD krem hem kozmetik hem cilt bakım amaçlı kullanılabilirken EE krem yok denecek kadar az kozmetik etkiye sahip bir ürün olmasıyla ön plana çıkıyor. Bu yüzden, EE krem sıklıkla bir cilt bakım ürünü olarak kategorize ediliyor. 
  • İki ürünün içerikleri oldukça farklı: DD kremin içeriğinde SPF ve antioksidan gibi koruyucu içeriklerin yanında birçok farklı yaşlanma karşıtı bileşen bulunurken; EE kremin içeriğinde cildin ölü derilerden arındırılması ve çevresel etkilerden korunması amacıyla kullanılan aktif bileşenler yer alıyor.
  • Bir diğer önemli fark, kullanıcı tipinde ortaya çıkıyor. Her iki krem de tüm yaş gruplarında kullanılabilir olsa da DD kremin olgun ve kuru ciltlerde daha efektif çalıştığı biliniyor. Öte yandan EE kremin hassas cilde sahip kişiler tarafından kullanılması önerilmiyor.
  • İki ürün arasındaki son önemli farkın da kapatıcılık etkisi olduğu söyleniyor. EE kremin fondöten yerine kullanılması tercih edilmiyor. DD krem ise cilt eşitlemesi sağlar ve yoğun fondöten dokusu aramayanlar için günlük bir kapatıcı görevini yerine getirebilir.

 

Kaynakça:

https://www.100percentpure.com/blogs/feed/bb-cream-and-cc-dd-ee

https://www.stylecraze.com/articles/the-difference-between-bb-cc-dd-creams/#dd-cream

https://nakedpoppy.com/blog/the-real-difference-between-bb-cc-dd-and-ee-creams/

https://glowsly.com/bb-cc-dd-ee-creams-differences/#tips

https://fashionmagazine.com/beauty-grooming/skin-makeup-guide/

https://futurederm.com/blogs/skin-care/what-are-the-differences-between-a-bb-cream-cc-dd-and-ee-cream-and-which-do-you-actually-need

https://www.foxywears.co/bb-cc-dd-ee-creams-differences-meanings-and-tips/