Sepetiniz

  • Sepetiniz boş!
Siparişlerde ücretsiz kargo
Dermapen Nedir?
Ecomercek May 01, 2024 59

Dermapen Nedir?

Dermapen Nedir?

 

Dış ve iç etkenler nedeniyle ciltte meydana gelen kırışıklık, çatlak, leke gibi problemlerden kolajen üretimi sayesinde kurtulmayı sağlayan minival invaziv kozmetik işlem, “Dermapen nedir?” sorusunun cevabını verir. Cildin birincil yapı taşı olan kolajen üretimi yaşa bağlı olarak azaldığı için bazı bölgelerde incelmeler meydana gelir. Mikro iğneleme işlemi olarak da bilinen dermapen ise yeni cilt hücrelerinin üretilmesini destekleyerek genç ve sağlıklı bir görünüm yaratır.

 

Doğal klinik sonuçlar yaratan uygulamanın etkileri zaman içinde, kolajen üretiminin artmasıyla ortaya çıkar. Belirlenen sayıda seansın ardından kırışıklıklar azalır, yara izleri solar ve geniş gözenekler küçülür. Normal/karma, yağlı ya da kuru olması fark etmeksizin tüm cilt tiplerine uygulama yapılabilir.

 

Dermapen Ne İşe Yarar?

 

Çevresel etkenler ve çeşitli sağlık sorunları nedeniyle cildinde hasar oluşan kişiler, “Dermapen ne işe yarar?” sorusunun cevabını merak edebilir. Dermapen; ileri yaşa bağlı olarak ortaya çıkan kırışıklıklar, yara izleri, cildin dış yüzeyindeki çatlaklar, akne ve sivilce nedeniyle kalan büyük gözenekler, cilt kuruluğu, saç kaybı ya da alopesi, cilt yüzeyindeki lekeler ve renk değişimleri ile güneş ışınları nedeniyle oluşan güneş lekeleri ve yanıklar üzerinde etkilidir.

 

Halihazırda var olan sivilce ve akne görünümünü azaltan bu işlem, eskiden kalan izlerin de giderilmesini sağlar. Cilt rengini homojen hale getirerek ton eşitsizliklerini ortadan kaldırır. Dekolte ve boyun bölgesinde meydana gelen kırışıklık görünümünü azaltır. Çeşitli nedenlerle ortaya çıkan saç dökülmeleri üzerinde de etkili olan dermapen, yeni saç oluşumunu destekler.

 

Dermapen Kimlere Uygulanır?

 

Bir cilt gençleştirme işlemi olan dermapen uygulaması cilt sorunları yaşayan herkes tarafından tercih edilebilir. Kırışıklarının azalmasını, cildin sıkılaşmasını, cilt tonunun eşitlenmesini, gözeneklerin küçülmesini ve güneş ışığından kaynaklanan hasarların giderilmesini isteyenler bu uygulamadan faydalanabilir. Canlı bir görünüm sağlayan dermapen, ince çizgilerin ve kırışık görünümün yok olmasını sağlar.

 

Dermapen kullananlar yalnızca kırışıklıklardan değil, akne ve sivilce izlerinden de kurtulabilir. Küçük yara izleri, deri çatlakları, pigmentasyon sorunları ve siyah nokta problemleri de çoğu kişiyi dermapen uygulamasını denemeye itebilir. Sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarına sahip olanlar içinse dermapen önerilmez. Uygulama yapılacak olan bölgede açık yaraları olanlar, hamile kadınlar ve radyoterapi tedavisi alan kişiler için de dermapen işlemi uygun değildir.

 

Dermapen Nasıl Uygulanır?

 

Cilt problemlerinin çözülmesine yardımcı olan dermapen, yaylı bir uç ile tasarlanan mikro iğne kalem ile uygulanır. Tıbbi açıdan son derece güvenli olan dermapen kalemi, kontrollü bir yapıya sahiptir. Paslanmaz çelikten üretilen ve ultra steril hale getirilen çok sayıda iğneden oluşur. Bu dermapen cihazı, uygulama bölgesinde çok hafif kanamalara neden olan küçük delikler açar. Kanama her delikte görülmeyen bir yan etkidir. Kanamanın olma sebebi, cildin her bölgesinin homojen bir kalınlığa sahip olmamasıdır. Bazı bölgeler daha ince olduğu için kanama görülmesi normaldir. İğneler, işlem sırasında yalnızca derinin üst katmanına batırılır. Böylece kişilerin az acı hissetmesi amaçlanır. Ağrı ve acının en aza indirilmesi içinse işlemden önce topikal anestezik kremler kullanılır.

 

Dermapen uygulaması temizleme, tedavi, maskeleme ve nemlendirme adımlarından oluşur. İşlemden önce uygulama bölgesindeki tüm ölü deriler, toz ve kir temizlenir. Bu sayede iğnelerin cilde etkin bir şekilde nüfus etmesi sağlanır. Ardından mikro iğneleme aşamasına geçilir. Dermapen kalemi, uygulama alanında ortalama 20-40 dakika boyunca titreşimlerle delikler açar. Tedaviden sonra cilde soğutma maskesi uygulanabilir. Uygulamadan maksimum faydanın alınması için son aşamada cilt antiseptik solüsyonlarla nemlendirilir.

 

İşlemin yapıldığı bölgede hafif kızarıklık, pullanma ve şişlik oluşabilir. Bu normal durumun iyileşmesi birkaç gün sürebilir. Bölge iyileştikçe kolajen üretimi başlar. Bu sayede cilt çok daha pürüzsüz ve canlı görünür.

 

“Dermapen kaç seans yapılmalı?” da bu tedavi yönteminden faydalanmak isteyenlerin araştırdığı sorulardan biridir. Uygulama sıklığı ve seans sayısı kişilerin cilt problemlerine göre değişebilir. Ancak ortalama 4 haftalık sürede 3-4 seans şeklinde uygulanabilir.

 

Dermapen Öncesi Sonrası Yaşanan Farklar

 

Dermapen öncesi ve sonrasında yaşanan farklarla tedavinin etkisi net bir şekilde görülebilir. Bazı kişilerde bu fark ilk seanstan itibaren gözle görülür düzeydedir. Çoğu kişi tek bir mikro iğneleme işleminde sonra cilt dokusunda ve renginde değişim olduğunu fark edebilir. Her seansta cilt yüzeyinde belli bir iyileşme görülür. Ancak dermapen sonrası iyileşme birkaç gün içinde olsa da cildin eski sağlıklı yapısına dönmesi seanslardan sonra birkaç haftayı bulabilir.

 

Dermapen Tedavisi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Dermapen tedavisi sonrası cildin normal haline dönmesi ve uygulamadan en iyi sonuçların alınması için bölgeye temas edilirken dikkat edilmesi gerekir. Gün içinde dış etkenlerle kirlenen ve bakteri oluşan ellerle cilde dokunulmamalıdır. Bölgeye çıplak elle dokunulması gerekiyorsa öncelikle ellerin yıkanması önemli bir noktadır.

 

İşlemden sonra ortaya çıkan kızarıklık, kaşıntı, pullanma gibi etkiler geçmeden cilt bakımı yapılmaması gerekir. Dermapen sonrası kabuklanma normal olsa da bu görünüm kişileri rahatsız ediyorsa doktor kontrolünde nemlendirici kullanılabilir. En az 24 saat içinde herhangi bir makyaj ürününün kullanılması yan etkilerin artmasına neden olabilir. Kızarıklıkların artmaması için sauna ve sıcak banyoya girilmemeli ya da egzersiz yapılmamalıdır.

 

Dermapen sonrası en az 2-3 hafta doğrudan güneş ışığına çıkmaktan kaçınılmalıdır. Yoğun UV ışınları, kızarıklıkların daha belirgin hale gelmesine neden olur. Seanslardan sonra yenilenen ve pürüzsüz hale gelen yüzde balmumu gibi organik bileşenlere sahip makyaj ürünleri kullanılabilir. “Balmumu nedir?” sorusuna yanıt arayanlar, pürüzsüz bir uygulama sağlayan göz ve dudak makyaj malzemeleri ile karşılaşabilir.

 

Dermapen Nasıl Yapılır?

 

“Dermapen nasıl yapılır?” araştırma yapanlar, bu işlem için özel olarak geliştirilen bir cihazla karşılaşır. Dermapen cihazı, ince bir çubuk ya da kalem şeklinde bir ekipmandır. Kalemin ucunda cilde temas eden, kısa, mikro boyutta iğneler yer alır. Bu iğneler işlem sırasında yalnızca derinin üst yüzeyine etki eder. Açılan küçük delikler sayesinde kolajen üretiminin artması amaçlanır.

 

Epidermis ve dermis katmanlarından oluşan sağlıklı bir cilt, bunlara ek olarak kolajen ve elastin gibi çeşitli proteinlerle bir bütün oluşturur. Bu proteinler cildin esnek, gergin ve dayanıklı olmasını sağlar. Ancak hava kirliliği, makyaj, kimyasal ürünler ve UV güneş ışınları gibi çevresel faktörler; tedavi amacıyla kullanılan ilaçlar, enfeksiyonlar ve kronik hastalıklar gibi sağlık sorunları nedeniyle cildin yapısı bozulur. Kolajen üretimi azalırken cilt elastikiyetini kaybeder. Bu durumda akne, sivilce, kırışıklık ve çatlak gibi cilt problemleri ortaya çıkar.

 

İç ve dış nedenlerle deformasyona uğrayan cildin yeniden doğal iyileşme sürecine girebilmesi için dermapen cihazından yararlanılır. Cildin yüzeyinde mikro delikler açıldığı için deri bu delikleri kapatmaya çalışır. Kan akışını artırmaya, hücreleri çoğaltmaya, elastin ve kolajen proteinlerini üretmeye başlar. Belirlenen süre içinde yeniden uygulanan işlem sayesinde cilt sağlıklı yapısını geri kazanır. Bu işlemin başarının artması için farklı tedavi yöntemlerinden de yararlanılabilir. Dermapen cilt bakımı uygulamaları mezoterapi, PRP, hyaluronik asit dolgusu gibi işlemlerle birleştirilebilir.

 

Dermapen Uygulaması Nerelere Yapılır?

“Dermapen nedir ne işe yarar?” sorusuna yanıt arayanlar bu uygulamanın vücutta hangi bölgelere yapıldığını da merak edebilir. Dermapen genellikle yüzde; dudak çevresi, kazayağı, göz çevresi, alın bölgesi, ağız kenarları, boyun ve çene hattı, göz altı ve kaş çevresine uygulanır. Bunun nedeni yaşa bağlı kırışıklıkların bu bölgelerde daha yoğun görülmesidir. Sağlığın elverişli olduğu durumlarda kalça, sırt, eller ve kollara da uygulanabilir.

 

Dermapen Faydaları Nelerdir?

 

En önemli dermapen faydaları arasında akne, selülit, sivilce, kırışıklık ve çatlakların azaltılması bulunur. Bu uygulama, cildin yüzeysel dış tabakası üzerine uygulandığı için deride yara izi ve lekelere neden olmaz. Yalnızca bazı cilt tiplerinde işlem sırasında hafif bir kanama olabilir. Herhangi bir ısıl işlem olmadığı için renk değişikliği ve yanık görülmez. Cildin soyulması, ısınması ya da pul pul dökülmesi de bu işlem sonrasında görülmeyen yan etkilerdir. Bu sayede kişiler uygulamanın ardından günlük yaşamına hemen dönebilir.

 

Dermapen cihazının kolay uygulama sağlaması da avantajlar arasında bulunur. Küçük bir uca sahip olan kalem şeklindeki iğneler, işlem yapmanın zor olduğu vücut bölgelerine de ulaşılmasını sağlar. Bazı cilt kozmetiği uygulamaları koyu ten rengi nedeniyle yeterince iyi sonuç vermeyebilir. Ancak dermapen koyu ten rengine sahip kişilerde de oldukça olumlu sonuçlar alınmasını sağlar. Kişiler, cilt ve saç bakımı ile birlikte yenilenmiş bir görünüme kavuşabilir.

 

Dermapen Zararları Nelerdir?

 

Güvenli bir klinikte ve deneyimli sağlık uzmanları eşliğinde gerçekleştirilen dermapen işleminin zararları yok denecek kadar azdır. Uygulama sırasında steril, tek kullanımlık iğneler kullanıldığı için ciltte enfeksiyon oluşmaz, iz ve leke kalmaz. Uygulamanın hemen ardından görülen ödem, kızarıklık, kaşıntı gibi yan etkiler normaldir ve hemen hemen herkeste ortaya çıkar. Bu nedenle işlemi yaptıranlar “Dermapen sonrası kızarıklık nasıl geçer?” merak edebilir. Kızarıklık gibi yan etkiler, kişiler herhangi bir müdahalede bulunmasa da birkaç gün içinde kendiliğinden geçer. İşlem sırasında cildin bazı bölgelerinde hafif bir kanama da olabilir.