Sepetiniz

  • Sepetiniz boş!
Siparişlerde ücretsiz kargo
Doğa Dostu Ürün Nedir?
Ecomercek May 01, 2024 60

Doğa Dostu Ürün Nedir?

İnsanlık sanayi devriminden beri ileri düzeyde gelişen teknolojiye ve teknolojinin getirdiği kolaylıklara fazlasıyla alıştı. Marketten satın aldığımız en küçük ürünün bile plastik ile kaplanmış olması, pazarda yaptığımız alışverişlerde ürünlerin tek kullanımlık poşetlere konulması ve daha önce fark etmediğimiz birçok küçük hatta gezegenimizi korkunç sonuna yaklaştırıyor. Kullanıcıları bilinçlendirerek ve alışveriş alışkanlıklarını değiştirerek gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakabiliriz. Bu yazıda sizlerle yapabileceğiniz küçük değişiklikler ile yaratacağınız farkları, kullanılması önerilen doğa dostu ürünleri paylaşacağız.

 

Doğa Dostu Ekolojik Ürün Nedir?

 

Doğa dostu ekolojik ürünler, öncelikle kendi yaşam kalitemizi artırmak için çok önemlidir. Dışarıya çıktığımızda farkında olmadan hava kirliliği, su kirliliği, ses kirliliği gibi sağlığımızı olumsuz yönde etkileyecek çok sayıda etken ile karşılaşmaktayız. Yaşam kalitemizi ise, enerji ve doğal kaynakların bilinçsiz kullanımı ve dünyanın geri dönüşüme verdiği önemin az olması sebebiyle kullandığımız zararlı ürünlerin yeterli düzeyde dönüşmemesi büyük ölçüde etkiliyor. Doğumdan ölüme kadar olan sürede tüketici kimliğine sahip olan her birey, yaptığı küçük değişikliklerle gelecek nesillere yeşil bir dünya bırakabilir. Mimariden tutun sanayiye kadar kullanacağımız ürünlerin ekolojik olanlarını seçmek hem insanların bugünkü sağlığını hem de gelecek nesilleri kurtarabilir. 

 

Doğa Dostu Ürün Kullanmak Neden Önemlidir?

 

Doğayı koruyan doğa dostu ürünleri kullanmak, öncelikle gitgide miktarı azalan doğal kaynakları korumaktır. Üretilirken daha az su ve enerji kullanılan bu ürünler, insanların artarak devam eden kullanım ihtiyaçlarına dayanıklı olmasıyla kullanıcıların ilgisini çekebilir. 

 

Bilindiği üzere, tükettiğimiz ürünlerin ambalajlanmasında kullanılan plastiğin içinde çok sayıda zehirli kimyasallardan oluşan maddeler var. Bu maddeler hem insan sağlığına zararlıdır hem de doğada çözünmesi yüz yıllar aldığı için kullanılması sakıncalıdır. Kendi sağlığımızı ve varlığımızı garantiye alan doğa dostu markalardan alışveriş yapmak, artarak devam eden küresel ısınma tehlikesini geciktirecektir. Geleceğimizi sağlama almak için kullandığımız ekolojik ürünler, çevreyi korumamız için elimizde olan en büyük koz olarak görülmelidir.

 

Doğa Dostu Ürün Özellikleri

 

Bu başlık aynı zamanda “Doğa dostu nedir?” veya “Doğa dostu ürünler nelerdir?” sorularının da cevabıdır. Doğa veya çevre dostu ürünler insanların karbon ayak izlerini en aza düşürmeyi hedefleyen ürünlerdir. Yapımlarında kullanılan sağlıklı ve tamamen doğa bazlı içerikler, insan sağlığına tamamen yararlıdır. Doğada tamamen parçalanabilir oldukları için kolayca geri dönüştürülebilirler. Bu özellikleriyle eski ve kullanılmış ürünlerden yepyeni, kullanılmamış, sayısız defa geri dönüştürülebilen ürünler üretilebilir. Bir ürün birden fazla kez üretildiği için daha az su ve enerji harcanır ve doğaya minimum hasar bırakılır. Doğa dostu markaların ürünlerini kullanmak her ne kadar kolay üretilen plastikleri kullanmaktan biraz daha pahalı olsa da hem kendi sağlığınız için hem de çevreniz için yapabileceğiniz en ucuz yatırımdır.

 

Doğa Dostu Ürünler Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Doğayı gerçekten koruyan bilinçli bir tüketici olmak isterseniz birkaç unsura dikkat etmeniz gerekir. Alacağınız ürünün arkasındaki ambalajı okuyarak içindeki maddeleri incelemek bunların en basitidir. Çevre dostu ürünler üzerlerinde doğallığını kanıtlayan sertifikalar ile basılmıştır. Sahip olduğu sertifikaları paylaşan marka, ürettiği ürüne güvendiği için siz de ürüne güvenebilirsiniz. Çünkü bilirsiniz ki ürün sizden önce, bu ürünleri üreten insanları denetleyen kurumlar tarafından incelenmiştir. Sertifikalar haricinde web sitemizde bulacağınız ecopuan bilgisinden de yararlanabilirsiniz. Bu noktada “ecopuan nedir?” sorusu akıllara gelebilir; ecopuan, bir ürünün ne kadar doğa dostu ve sağlığa faydalı olduğunu gösteren puanlama sistemidir ve sürdürülebilir kozmetik alışverişi yapmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken önemli noktalardan biridir.

 

Bir diğer önemli unsur ise ürünün geri dönüştürülebilir malzemeler içermesidir. Doğa dostu yaşamın birinci kuralı hiç atık üretmemek olduğu için bu ürünlerin geri dönüştürülebilir olması, ürünü satın almadan önce aradığınız kriterlerin başında gelmelidir. Alacağınız ürünün minimum enerji tüketmesi karbon ayak izinizi azaltacak en önemli ölçüttür. Ürünler aynı zamanda yeniden kullanılabilir malzemelerle üretilmelidir. Sağlığınız ve çevre için bu unsurlara dikkat edip çevrenize bu görüşü yayarsanız her gün daha sağlıklı bir sabaha uyanabilirsiniz.

 

Sahip Olduğu Sertifikalar

Bir ürünün doğal ve ekolojik dengeye uygun olduğunu kanıtlayan ilk sertifika 'ECOmark' sertifikasıdır. Bu sertifika ile ürünlerde çevreye ve insan sağlığına zararlı katkı maddeleri kullanılmadığı kanıtlanmış olur. İkincisi ise ‘geri dönüşüm’ sertifikasıdır. Türkiye'de en yaygın görülen bu sertifika sayesinde ürünün geri dönüşüme uygun olduğu kullanıcılara gösterilir.  

 

Geri Dönüştürülebilir Malzemeler Olması

Bir ürünün geri dönüştürülebilir malzemeden olması onun hem sağlıklı maddelerden yapıldığı anlamına gelir hem de bu maddeler doğada kolayca çözülebildiği için gelecek nesillere temiz bir gelecek bıraktığınızı bilirsiniz. Tüketici olarak geri dönüşüm amblemini ürünlerinizde arayıp o ürünü dönüştürürseniz daha temiz bir geleceği garantilemiş olursunuz.

 

Karbon Ayak İzini  Azaltacak Önlemleri

Karbon ayak izinizi azaltmak için karbon salınımından kaçınmalısınız. İşten eve yürüyerek veya bisikletle giderek, eğer gideceğiniz yer uzaksa toplu taşımayı kullanarak küçük ama etkili yollarla doğayı koruyabilirsiniz. 

 

Minimum Atık Oluşturması

Kullandığınız ürünün çevreye en az hasarı verdiğinden emin olmak için ikinci el veya geri dönüştürülmüş ürünler kullanabilirsiniz. Kozmetik ve bakım ürünlerinde de sürdürülebilirliğe dikkat edebilirsiniz. Örneğin bazı göz, cilt ve dudak bakımı ürünlerinin ambalajlarında kullanılan malzemelerin geri dönüştürülebilir olduğundan emin olarak sürdürülebilir bir alışveriş yapabilirsiniz.

 

Minimum Enerji Tüketmesi

Sanayi devriminin getirdiği fabrikalaşma sayesinde tükettiğimiz ürün başına kullandığımız su ve enerji miktarı da arttı. Her ne kadar fosil yakıtlara olan bağlılığımız devletler tarafından gitgide düşürülmeye çalışılsa da, siz de hayatınızda güneş enerjisi kullanımını yaygınlaştırarak bu harekete destek olabilirsiniz. İkinci el sektörünün yaygınlaşmasına yardım ederseniz, hammadde ve enerji tüketiminizi azaltabilirsiniz.

 

Doğa Dostu Ürünler Nelerdir?

 

Çevre dostu ürünler, doğanın dengesini korumak için çabalayan, karbon ayak izini en az seviyeye indirmek isteyen insanların kullandığı bir yöntemdir.  Çevre dostu ürünlerin üretim aşamasında daha az kaynak kullanılır. Kolay dönüştürebildikleri için doğa dostu insanların tükettiği ürünlerin başında gelirler. Bu ürünler aynı zamanda hayvanlar üzerinde denenmediği için hiçbir canlıya zarar vermediğinizden emin olarak alışverişinizi yapabilirsiniz. Tüketicilerin doğa dostu ürünleri tercih etmesi, doğa dostu üretim yapmayan firmaların karını azaltır ve bunun sonucunda onlar da doğa dostu üretim yapmak zorunda kalır. Böylelikle sürdürülebilir olmayan ürünlerin üretiminin de azalması ve zaman içinde tamamen ortadan kalkması mümkün olur.

 

Diş Macunu Tabletleri

Bilinen diş macunu tüpleri plastik ve alüminyum karışımından yapılır, bu yüzden sağlığa oldukça zararlıdır. Aile içinde tek bir tüp kullanıldığı için aile içinde hijyen problemlerine ve ağız içi hastalıklara neden olabilir. Bireysel hijyeninize verdiği önem ve çevre dostu tamamen geri dönüştürülebilir tüketimi ile %100 vegan diş macunu tabletlerini nane ferahlığı, portakal aromalı seçenekleriyle kullanmayı düşünebilirsiniz.

 

Bambu Diş Fırçası

Plastik saplar yerine tamamen bambudan oluşan diş fırçalarını kullanmayı düşünebilirsiniz. Bambu yapısı gereği anti bakteriyel bir bitki türü olduğu için sağlığınız için daha yararlıdır. Bambular dünyada en hızlı yetişen bitkilerdir, bundan dolayı seri üretimi yapılabilir ve kullanımı oldukça kolaydır. 

 

Bez Çantalar

Günlük hayatta alışveriş yaptığımız her dükkânda plastik poşet kullanılıyor. Yanınızda bez çantalar taşıyarak plastik kullanımını azaltabilirsiniz. Bez çanta kolay taşınabilirliği, çeşitli boy seçeneği ve yıkanabilir olmasıyla çevre dostu insanların kesinlikle kullanması gereken ürünlerden biri.

 

Bal Mumu Keseleri

Kumaş üzerine balmumu, çam reçinesi ve Hindistan cevizi yağını emdirerek hazırlanan bu keseler, geleneksel buzdolabı poşetlerini bir daha almamanızı sağlayacak. Tekrar tekrar yıkanabilen özellikleri sayesinde, tek kullanımlık olan buzdolabı poşetlerine bir daha ihtiyaç duymayacaksınız. Geri dönüştürülmesi zor olan streç filmleri ve buzdolabı poşetlerinin yerine bal mumu keselerini kullanmak hem plastik kullanımınızı azaltacak hem de daha sağlıklı bir şekilde yiyeceklerinizi saklayabileceksiniz.

 

Doğal Roll On

Doğal roll-on’ları sağlıklı ve doğa dostu deodorantlar olarak düşünebilirsiniz. İçerisindeki doğal tuz, mineral ve potasyum ile alüminyum bazlı deodorantlardan çok daha sağlıklıdır. Doğal roll-on'lar koltuk altlarındaki gözenekleri kapatmadığı için terlemeye de engel olmaz. 

 

Su Matarası

Tek seferlik kullan at bardaklar veya marketten alacağınız plastik şişelere konulan içecekler yerine her zaman kullanabileceğiniz, temizliğini kendiniz yapacağınız için güvenebileceğiniz cam veya paslanmaz çelik malzeme kullanılarak üretilmiş su mataralarını tercih edebilirsiniz. 

 

Doğada Çözünen Pişirme Kâğıdı ve Streç Film

Bakteriyel çözünme sağlayacak içeriğiyle tamamen doğal üretilen pişirme kâğıdı ve streç filmler, doğada gün ışığı ve oksijen sayesinde kolayca çözünebilir. Pişirme ve saklamada kullandığımız, hayatımızda temel bir yeri olan bu ürünleri dönüştürülebilir ürünlerden seçmek çok önemlidir.

 

Yıkanabilir Kâğıt Havlu

Milyonlarca ağacın kesilmesiyle üretilen kâğıt havluların üretildiği fabrikalar havayı ve suyu kirletir. Yıkanabilir havlular kullanarak kâğıt kullanımınızı azaltabilir ve doğayı koruyabilirsiniz.

 

Katlanır Seyahat Kupası

Metal ve uzun kullanımlı katlanır seyahat kupaları seyahatleriniz sırasında size rahat bir kullanım olanağı sağlıyor. Yer tasarrufunun yanı sıra yıkanarak temizlenebilmesi özelliği ile kolay ve pratik bir seyahat için kullanmayı düşünebilirsiniz.

 

Doğa Dostu Şampuan

Marketlerde satılan şampuanların üstünü bir kere okuduğunuzda saç derinize verdiğiniz zarar için üzülebilirsiniz. Doğal ve ambalajı geri dönüştürülebilir şampuanlar tuzsuz, karbonatlı ve paraben içermeyen içerikleriyle hem sağlığınızı hem de doğayı korur. Ayrıca katı şampuanlar da doğa dostu seçenekler arasında bulunur.

 

Doğa Dostu Saç Kremi

En az şampuanlar kadar kimyasal barındıran saç kremleri hem saçlarınıza hem de ambalajları ile doğaya zarar verir. Saç kreminizi alternatif yollarla evde kendiniz hazırlayabilir, geri dönüştürülebilir ambalaja sahip ve temiz içerikli bir ürünü veya katı saç kremlerini tercih edebilirsiniz.

 

Doğal Mum

Mumlar günümüzde dekoratif amaçlı ve bazı durumlarda ışıklandırma için kullanılabilir. Rahatlatıcı kokuları nedeniyle çalışma sırasında veya meditasyonda sıkça tercih edilen mumların kullanımını doğa dostu yapmak ise oldukça kolay. Parafin yerine margarin veya aromatik yağlarla yapılmış mumları tercih ederek hava kirliliğini önleyebilirsiniz.

 

Doğal Sünger

Deniz süngeri olarak da bilinen bu ürünü çeşitli renk seçenekleriyle mutfakta, bulaşıkta, sert yüzeyi sebebiyle cildinizdeki ölü deriyi atmada kullanabilirsiniz. Kokusuz yapısı sayesinde cilt bakım ürünleri ile aktif olarak kullanılırlar. Ayrıca kabak lifi de kullanılabilecek doğal sünger seçenekleri arasında yer alır.

 

Doğa Dostu Güneş Gözlüğü

Buğdaydan ve samandan yapılan güneş gözlükleri, gözünüzü güneşten korumak için size eğlenceli ve şık tasarımlarını çevre dostu olarak sunuyor. Buğday sapları olgunlaştıktan sonra yapılan bu gözlükler doğada çözülebilir.

 

Güneş Enerjili Saat

Günümüzde üretilen saatlerde kullanılan pil sayısı çok fazladır. Doğaya zarar vermeden saat kullanmak isteyenler, tekrar doldurabilen pil ile üretilen saatleri veya güneş enerjisi ile çalışan saatleri tercih edebilir.