Sepetiniz

  • Sepetiniz boş!
Siparişlerde ücretsiz kargo
Erkek Kozmetik ve Cilt Bakımının Parlak Geleceği
Ecomercek May 01, 2024 117

Erkek Kozmetik ve Cilt Bakımının Parlak Geleceği

Özellikle TikTok ve Instagram’daki paylaşımlarla birlikte, erkeklerin de kozmetik ve güzellik sektöründeki paylaşımlarını giderek daha fazla görmeye başladık. 

 

Son yıllarda tüketicilerin yaş, vücut görünümü veya toplumsal cinsiyete göre tanımlanmak istemediklerini görüyoruz. Markalar da yükselen bu trende kayıtsız kalmayarak, cinsiyet tarafsızlığı temelinde ambalaj tasarımı ve ürün kategorisi çeşitliliği ile reklam ve pazarlama faaliyetlerini gerçekleştiriyorlar.

 

Özellikle yurt dışındaki kozmetik ve güzellik markalarının kadın-erkek ayırmadan bireylere özgü ürettiği ürünleri ve bu ürünleri pazarlama modelleri ile cinsiyet klişilerini kozmetik sektöründe dönüştürmeye başladığına da hep birlikte şahit oluyoruz. 

 

Bu bağlamda ise erkekler, cilt bakımı ve kozmetik ürünlerle giderek daha fazla ilgilenmeye ve en iyi şekilde görünmelerine ve hissetmelerine yardımcı olabilecek ürünlere yatırım yapmaya daha istekli hale gelmeye de başladı.

 

Pazar da aynı şekilde paralel ilerleyerek erkek cilt bakım ve kozmetik sektöründe büyümeye başladı. Future Market Insights (FMI) tarafından yapılan bir araştırmaya göre, erkek cilt bakım ürünlerinin 2029 yılına kadar global düzeyde 28,34 milyon ABD Dolarına ulaşacağı paylaşılmış.

 

Genel olarak, erkekler cilt bakımı ve kozmetik ürünlerle daha fazla ilgilenmeye başladıkça erkek kozmetik pazarının büyümeye devam etmesi bekleniyor. Erkek tüketicilerin özel ihtiyaçlarını ve tercihlerini karşılayabilen markaların büyüyen bu pazarda başarılı olması da oldukça muhtemel gözüküyor.

 

Bu noktada benim de takip ettiğim ve çok beğendiğim bir erkek influencer’dan da bu yazımda bahsetmek istiyorum. 

 

Gio Shin – Makyaj Influencer

 

Gio Shin, sosyal medyada özellikle Instagram ve TikTok'ta önemli bir takipçi kitlesi kazanmış bir erkek makyaj sanatçısı. Şu anda Tom Ford’da “Güzellik Uzmanı” olarak çalışan ve Tom Ford kozmetik ürünleri ile parfümlerini tanıtan bir influencer. 

 

Tom Ford’un makyaj ürünlerini tanıtan ve kendi yüzünde deneyimleyerek takipçileri ile paylaşan Gio Shin, güzellik endüstrisinde daha fazla erkeğin makyaj ve güzelliğe dahil olduğu yükselen bir trendi temsil ediyor.

 

Kendi yüzünde uyguladığı makyaj teknikleri genellikle yüz hatlarını keskinleştirmek, kaşlarını belirginleştirmek, dudaklarını nemlendirmek ve cildi aydınlatarak daha sağlıklı ve maskülen bir görüntüye kavuşmak üzerine. Bu noktada da bence cinsiyet klişelerini yıkmak ve erkekleri yaratıcılıklarını benimsemeye ve makyaj yoluyla kendilerini ifade etmeye teşvik etmek için başarılı bir şekilde ilerliyor.

 

Ayrıca ürünlerin nasıl kullanılacağını, diğer kozmetik ürünleri ile nasıl kombinlenebileceğini ve makyaj tekniklerini de sunarak hem markanın temsilciliğini yapıyor hem de tüketicilere öğretici bilgiler veriyor.

 

Gio Shin bugün yaklaşık 600 bin takipçisi ile, makyaj ve güzellik dünyasını keşfetmek isteyen erkekler için bir rol model haline gelerek toplumsal cinsiyet kalıp yargılarının yıkılmasına ön ayak olan influencerlardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

 

Genel olarak, erkekler kozmetik ve güzellik sektöründe etkileyiciler ve zevk belirleyiciler olarak giderek daha önemli bir rol oynuyorlar. Daha fazla erkek makyaj ve cilt bakım ürünleriyle ilgilenmeye başladıkça, markaların da buna göre dönüşüm geçireceğini ve cinsiyetsiz ürünlerin ön plana çıkmaya başlayacağını görebiliriz.