Sepetiniz

  • Sepetiniz boş!
Siparişlerde ücretsiz kargo
Güneş Kremi Nasıl Kullanılır?
Ecomercek May 01, 2024 54

Güneş Kremi Nasıl Kullanılır?

Güneş Kremi Nasıl Kullanılır?

Güneş ışığı, vazgeçilmez yaşam kaynaklarından birisidir. İnsan vücudu D vitamini ihtiyacının büyük bir kısmını güneşten karşılar. Ancak Güneş ışınlarının faydalı olduğu kadar zararlı etkileri de vardır. Sürekli güneş ışınlarına maruz kalmak olumsuz durumları ortaya çıkarabilir. Korunmasız cilde temas eden güneş ışınları; cildin yaşlanma etkisini hızlandırır, leke oluşumuna yol açar, cildin nem seviyesini düşürür ve kırışıklık oluşumunu tetiklemek gibi birçok soruna yol açar. Son zamanlarda artan cilt kanserinin en büyük nedeni de yine güneş ışınlarıdır. Cildi bu olumsuz etkilerden korumak için güneş kremi kullanımı çok önemlidir. 

Günümüzde cilt bakımı en çok önem verilen konuların başında gelir. Cildine önem veren herkes, mutlaka bakım rutinlerine güneş koruyucu kremlerini eklemelidir. Havaların ısınmasıyla kullanımı artan güneş kremlerini sadece yaz aylarında değil yılın her günü kullanmak gerekir. Çünkü kapalı ortamlarda bile güneşin zararlı etkileri cildi tehdit etmeye devam eder. Cilt sağlığı için yapılması gereken en önemli şey güneş kremi kullanmayı alışkanlık haline getirmektir. 

Güneş Kremi Nasıl Sürülür?

Cilt tipine uygun güneş kremi seçimi ve doğru kullanımı çok önemlidir. Öncelikle doğru bir güneş koruyucu bulmak gerekir. Cilt tipine uygun, güneş faktörü 30 ve üzeri olan güneş koruyucu kremler, yılın her ayı tam koruma sağlar. Düzenli bir şekilde kullanılan güneş kremi kadar nasıl sürülmesi gerektiği de büyük önem taşır. Daha etkin bir koruma için güneş kreminin nasıl sürülmesi gerektiğini bilmek gerekir. Güneş koruyucu krem kullanımı sırasıyla şu şekildedir:

Güneş kreminin tam koruma sağlayabilmesi için güneşe çıkmadan 20 – 30 dakika önce sürülmelidir. Cildin güneş kremini emebilmesi ve cilde etkisinin görülebilmesi için bu süreye ihtiyaç vardır. 

Öncellikle güneş kremi sprey formundaysa sıkmadan önce iyice çalkalanmalıdır. Böylece tüm bileşenleri karışır.

Terledikten, denize girdikten ya da havlu kullandıktan sonra mutlaka güneş kremi tazelenmelidir.

Güneş kreminin doğru miktarda sürülmesi çok önemlidir. Gereğinden az miktarda uygulanan güneş kremi tam koruma sağlayamaz. 

Güneş Kremi Ne Kadar Sürülmelidir?

Güneş kremi kullanımında yapılan en büyük hatalardan biri kullanım miktarıdır. Eksiksiz bir koruma için güneş kremi doğru kullanımı çok önemlidir. Maksimum verim sağlamak için güneş kremi cildin açık olan her yerine ince bir tabaka halinde ve eşit miktarda sürülmelidir. 

Güneş ışığına en çok maruz kalan yüz bölgesine özenli bir şekilde güneş kremi sürülmelidir. Yüz için ideal miktar, işaret parmağının ve orta parmağın üzerine güneş kremi sürülerek elde edilebilir. 

Boyun ve dekolte bölgesini de kaplayacak bir uygulama için gereken güneş kremi miktarı dört parmak kullanılarak ölçülebilir.

Vücut için gerekli olan miktar ise yemek kaşığı ile ölçülebilir. Tüm vücudu koruyacak ideal güneş kremi miktarı iki yemek kaşığı kadardır ve güneşe maruz kalan her bölgeye eşit miktarda sürülmelidir.  

Hangi Cilt Tipleri Hangi Tür Güneş Kremi Kullanmalıdır?

Günlük güneş kremi kullanımı için en önemli husus, güneş kreminin doğru seçilmesidir. Bunun için öncelikli olarak cilt tipi esas alınmalıdır. Aksi taktirde güneş ışınlarına karşı tam bir koruma elde edilemez. Ayrıca daha büyük cilt sorunları da ortaya çıkabilir. 

Kuru ciltler için yoğun kıvamlı güneş kremleri tercih edilmelidir. Nemlendirme özelliğine de sahip olan su bazlı güneş kremleri, kuru ciltlerin ihtiyacı olan ürünlerdir.

Yağlı ve akneli cilt tipleri için akışkan kıvamlı güneş koruyucu ürünler tercih edilmelidir. Ayrıca yağlı ciltlere sahip kişiler güneş kremi gece kullanımı konusunda ekstra özen göstermelidir. Yatmadan önce cilt temizliği konusunda hassas davranması gereken yağlı ciltlere sahip kişiler, cilt bakım rutinlerini aksatmamalıdır. 

Karma cilt tipine sahip kişiler, orta kıvamlı ürünleri tercih etmelidir. Yağlı olmayan, su bazlı ürünler karma ciltler için en iyi güneş kremi seçenekleri olacaktır.

Hassas ve alerjik cilde sahip kişilerde sıradan güneş kremleri fayda sağlamak yerine birçok zarara yol açabilir. Bu yüzden hassas cildi olan kişiler, hipoalerjenik güneş kremleri tercih etmelidir. Ayrıca maksimum fayda sağlamak için, cildinin kendi kendine koruma özelliği düşük olan hassas ciltler, 50 SPF (güneş faktörü) güneş kremi kullanmalıdır. 

Hangi cilt tipinde olursa olsun hamilelik döneminde anne adaylarının ciltlerini korumaya özen göstermesi gerekir. Bu yüzden gebelikte güneş kremi kullanımı oldukça dikkat isteyen bir konudur. Piyasadaki güneş kremleri anne adayları için güvenilir olmayabilir ve bebeğe zarar verebilir. Bu yüzden güneş koruyucu ürünlerin seçimi daha dikkatli yapılmalıdır ve seçilen güneş kremleri doğa dostu ürünler olmalıdır.

Bebekler ve Çocuklar İçin Güneş Kremi Kullanımı

Güneş ışığına uzun süre maruz kalan çocukların ileriki yaşlarda cilt problemleri yaşama olasılığı çok yüksektir. Bu yüzden bebek ve çocuklar için güneş kremi kullanımı çok önemlidir. Cildi çok hassas olan bebekler ve çocuklar dış etkenlerden daha hızlı etkilenir. Güneşin zararlı etkilerine karşı alınabilecek önlemlerin başında ise güneş kremi kullanmak gelir. Fakat bebek ve çocukların cildi daha hassas olduğundan bu ürünleri seçerken ekstra dikkatli olmak gerekir. 

Bebeklerde güneş kremi kullanımı, 6 ayını dolduran bebekler için uygundur. Ancak çocuk doktorunun onayı ile mecburi durumlarda daha erken kullanılabilir. Bebek ve çocuklar için kullanılacak ürünlerden maksimum fayda sağlamak için bazı noktalara dikkat etmek gerekir. 

Bunlar şu şekilde sıralanır:

Yetişkinlerin kullandığı güneş kremleri çocukların cildine zarar verebilir. Bu yüzden çocuklar için özel olarak üretilmiş güneş koruyucu kremler seçilmelidir.

Güneş kremlerinin içeriğinde birtakım kimyasal maddeler bulunur. Bebeğin bu maddelere alerjisi olup olmadığını anlamak için güneş kremini önce bebeğin vücudunda küçük bir bölgeye sürerek test etmek gerekir. Herhangi bir olumsuz durum ile karşılaşılmazsa tüm vücuda güneş kremi uygulanabilir.

Krem yeterli miktarda ve bebeğin güneş gören tüm vücuduna sürülmelidir.

Güneş koruyucu kremler bebeğin vücuduna güneşe çıkmadan 30 dakika önce sürülmelidir.

Bebekler her sudan çıktığında güneş kremi mutlaka tazelenmelidir. Suya girmese bile mutlaka birkaç saatte bir yeniden uygulanmalıdır.

Bebeklerin cildi hassas olduğu için mevsim ayrımı yapılmadan güneş kremi sürülmelidir.

Yaz ve Kış Aylarında Güneş Kremi Kullanımı

Güneş ışınları yolda yürürken, balkonda otururken ve hatta pencereden içeri sızarak bile insan cildini etkilemeye devam eder. Özellikle ozon tabakasının incelmesi ile güneşten gelen ışınların zararlı etkileri daha güçlü bir şekilde dünyaya ulaşmaktadır. Kısacası kış aylarında güneşin zararlı etkileri sadece %20 – 30 oranında azalmaktadır. Bulutlu havalarda bile UV ışınları etkisini göstermeye devam eder. Bu yüzden cilt sağlığı için güneş kremi kullanımını alışkanlık haline getirmek çok önemlidir. Güneşin zararlı etkilerinden sadece yaz aylarında değil mevsim ayrımı yapmadan korunmak gerekir.

Güneş koruyucu ürünler, cildi güneşten gelen zararlı etkilere karşı korurken aynı zamanda bakım da sağlar. Özellikle yaz aylarında makyaj yapmak istemeyenler için aydınlatıcı özelliğe sahip güneş kremi kullanımı tavsiye edilir. Cildi güneşten korumanın yanı sıra cilde pürüzsüz ve parlak bir görünüm kazandıran bu ürünler, cilt kusurlarının kapanmasına yardımcı olur. 

Güneş Kremi Ne Zaman Sürülür?

Güneş kremleri yukarıda da belirtildiği gibi her mevsim sürülmelidir. Güneş koruyucu kremlerden tam fayda sağlamak için mutlaka güneşe çıkmadan 20 – 30 dakika önce sürülmelidir. Özellikle yaz aylarında plajda güneşlenmeden hemen önce sürülen kremler, koruyucu etkisini gösteremez. 

Güneş kremleri ne kadar yüksek korumalı olursa olsun güneşe karşı etkin koruması uzun sürmeyecektir. Güneş kremi kullanım süresi 2 – 2,5 saattir. Bu yüzden belirli periyotlarda tazelenmeye ihtiyaç duyar.

Bebek Güneş Kremini Yetişkinler Kullanabilir mi?

Güneş kremi kullananlar, genellikle bebek ürünleri daha kalitelidir mantığı ile bebeklere özel güneş koruyucu ürünleri tercih eder. Yetişkinlerin ve bebeklerin ciltleri birbirinden oldukça faklıdır. Savunmaları az olan bebek cildi daha ince ve hassastır. Bu yüzden bebeklere özel güneş kremleri, etkin koruma sağlaması için çok ince bir kıvamda üretilir. Yetişkinler bu ürünleri kullanabilir. Fakat bazı sorunlar ile karşılaşma riski yüksektir. Bebek cildinin asidik değeri yetişkinlere oranla fazladır. Bu yüzden bebeklere özel güneş kremleri tasarlanır. 

Bebekler ve çocuklar için üretilen güneş kremleri yetişkinlere aynı düzeyde koruma sağlayamaz. Bu yüzden yetişkinler, kendi cilt hassasiyetlerine uygun güneş kremlerini tercih etmelidir.