Sepetiniz

  • Sepetiniz boş!
Siparişlerde ücretsiz kargo
Güneş Kremi Nasıl Seçilir?
Ecomercek May 01, 2024 66

Güneş Kremi Nasıl Seçilir?

Güneş Kremi Nasıl Seçilir?

Güneş, insan sağlığı üzerinde olumlu etkiler sağlar. Güneş ışığından yayılan D vitamini, iskelet sistemini güçlendirerek birçok hastalığın tedavisinde etkin rol oynar. Ayrıca güneş ışığı bağışıklık sistemini güçlendirir, kalsiyum emilimini sağlar, depresyon ve stresin azalmasına yardımcı olur. Günde 20 dakika güneşlenmek tam fayda sağlamak için yeterlidir. Bunun için sadece kol ve bacakların bir kısmının güneş görmesi bile D vitamini açısından yeterli olacaktır. 

Güneş ışınları D vitamini açısından çok faydalı olsa da mutlaka korunmak gerekir. Çünkü güneşin zararlı ışınları erken yaşlanmaya ve vücutta lekeler oluşmasına sebep olur. Güneş kremi kullanımı, yanıkları ve lekeleri önlerken cildin doğal nem ve yağ dengesinin korumasını sağlar. Ayrıca peeling sonrası kullanılan güneş kremi, lekelerin büyük ölçüde azalmasına yardımcı olur. Fakat yanlış kullanılan güneş kremi cilt sağlığını tehdit edebilir. Bu nedenle güneş kremi seçimi özenli bir şekilde yapılmalıdır. 

Güneş Kremi Seçimi Nasıl Olmalı?

Güneş, vücut için büyük bir öneme sahip olsa da güneş ışınlarına uzun süreli maruz kalmak birçok sağlık problemine sebebiyet verebilir. Bu yüzden cildi korumak gerekir. Bunun için Güneş ışınlarının en şiddetli olduğu öğle saatlerinde dışarı çıkmamaya özen gösterilmelidir. Ayrıca şemsiye, şapka ve güneşten koruyucu ürünler kullanılmalıdır. Güneş kreminin sadece yaz aylarında değil her mevsim kullanılması gerekir. Özellikle güneşten gelen zararlı ışınlara karşı hassas olan ciltler, güneş koruyucu krem seçimi konusunda özen göstermelidir. 

Cilt sağlığı için her mevsim etkin bir koruma sağlayan güneş kremi seçilmesi oldukça önemlidir. Ancak güneş kremi seçimi her ne kadar kolay görünse de ürün çeşitliliğinin fazla olması kafaların karışmasına yol açabilir. Birçok kişi güneş kremi alırken herhangi bir karşılaştırma yapma gereği duymaz. Fakat kişisel bir ürün olan güneş kreminin seçimi mutlaka doğru yapılmalıdır. Bunun nedeni, cilt için sadece doğru seçilen ve doğru kullanılan bir ürünün etkili olmasıdır. 

Hangi güneş kremi en etkili sonucu verir?” sorusunun cevabı için güneş kreminin işlevini ve ne için kullanılacağını belirlemek gerekir. Özellikle farklı cilt türlerine uygun ürünler arasında doğru güneş kremini seçmek oldukça önemlidir. Aksi halde cilt için yanlış seçilen bir güneş kremi etkin bir koruma sağlayamaz ve hatta birçok hasara yol açabilir. Doğru güneş kremi seçme kılavuzu ile istenmeyen hasarlara engel olmak mümkündür. 

Güneş Kremi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güneş ışınları sadece yaz aylarında değil, her dönem cilt sağlığına zarar verebilir. Üstelik bahçede, balkonda ya da pencere kenarında geçirilen süre boyunca zararlı ışınlara maruz kalmak mümkündür. Yeterli miktarda korunmayan cildin doğal bariyeri hasar görebilir ya da güneş lekeleri oluşabilir. Bu durumlardan korunmak için en uygun güneş kremi seçilmelidir. Güneş kremi seçerken dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanır:

Güneş kremi seçimi için dikkat edilmesi gereken en önemli husus cilt tipidir. Cilt yapısına uygun ürünler tercih edilmelidir. Özellikle akneli ciltler için güneş kremi seçiminde çok hassas davranmak gerekir.

Güneş kremi seçerken içeriğinde çinko bulunmasına dikkat etmek gerekir. Çinko zararlı UV ışınlarına karşı oldukça etkili bir bariyer oluşturur. 

Alerjik bünyeye sahip kişiler güneş kremi almadan önce mutlaka doktora başvurmalıdır.

Güneş kremi faktör seçimi oldukça önemli bir konudur. Güneş koruma faktörü en az 30 olan ürünler tercih edilmelidir. Özellikle yaz aylarında etkin bir koruma için güneş koruma faktörü (SPF) yüksek ürünler kullanılmalıdır.

Güneş kremi seçerken hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı etkili olan ürünler tercih edilmelidir. 

Halihazırda leke ve sivilce gibi cilt sorunları olan kişiler, bu sorunların tedavisi için gerekli bileşenleri barındıran güneş kremi seçmelidir.

Terleme ve denize girme gibi durumlar söz konusu ise suya dayanıklı güneş kremleri tercih edilmelidir. Ayrıca güneş kremi belli aralıklarla cilde tekrar uygulanmalıdır. 

Özellikle yaz ayları için sivilce yapmayan güneş kremi seçmek çok önemlidir. Seçilen güneş kreminin mutlaka UV filtresine sahip olması ve gözenekleri tıkamaması gerekir.

Korunmadan güneşe maruz kalan yüzde, erken yaşlanma belirtileri ortaya çıkar. Yüzü güneşten korumak, cilt bakımı için önemli bir faktördür. Bu yüzden, yüz için her mevsim kullanıma uygun güneş kremi seçimi yapmak gerekir. 

Hangi Cilt Tipleri Hangi Tür Güneş Kremi Kullanmalı?

Cilt tipi ve ten rengi, güneş koruyucu krem seçimi için önemli kriterlerdir. Hangi cilt tipleri hangi tür güneş kremi kullanmalı sorusunun cevabı sırasıyla şunlardır:

Kuru ciltler için güneş kremi: Bu tip ciltler için nem ve mineral takviyesi içeren güneş kremleri seçilmelidir. Cildi güneşten korurken güçlendirmeyi de amaçlayan ürünler tercih edilmelidir. 

Hassas ciltler için güneş kremi: Yaşlılık belirtilerine karşı ve cildi yatıştırıcı bileşenler barındıran ürünler tercih edilmelidir. Güneş kreminin, hassas ciltleri etkin bir şekilde koruyabilmesi için mutlaka güneş koruma faktörünün 40 – 50 arasında olması gerekir.

Sivilceli ciltler için güneş kremi: Sivilceli ciltler için kullanılan güneş kremi, her cildin kullandığı bir ürün olmamalıdır. Seçilecek olan güneş kreminin yağ oranı çok düşük olmalı ya da su bazlı olmalıdır. Aksi taktirde daha fazla sivilce oluşumuna sebep olabilir.

Yağlı ciltler için güneş kremi: Cildin yağ dengesini korumaya yönelik bileşenler içeren güneş kremleri seçilmelidir. Mutlaka yağsız ya da hafif yağlı ürünler tercih edilmelidir.

Karma ciltler için güneş kremi: Su bazlı, yağ içermeyen ve orta kıvamlı güneş kremleri, karma ciltler için uygundur. Karma cilt tipine özel güneş kremleri, gözenekleri tıkamaz ve böylece akne oluşumu engellenir.

Bebekler ve Çocuklar İçin Güneş Kremi Seçimi

Hassas cilde sahip bebekler ve çocuklar, zararlı güneş ışınlarına karşı özel bir korunmaya ihtiyaç duyar. Çocuk güneş kremi seçimi, narin ciltlerine uyum sağlayacak ve cildin yapısını koruyacak şekilde özel olarak yapılmalıdır. Aksi halde yetişkin güneş koruyucuları, çocukların ciltlerini kolayca tahriş edebilir. Bebekler ve çocuklar için güneş kremi seçim kriterleri aşağıdaki gibidir:

Çocuklarda güneşe maruz kalma nedeniyle oluşabilecek hasarları engellemek için seçilen kremin, yüksek güneş koruma faktörüne (SPF) sahip olması gerekir.

Kum ve suya karşı dayanıklı olmalıdır.

Dermatolojik olarak test edilmiş ürünler tercih edilmelidir.

Güneş kremi alkol ve paraben içermemelidir. 

Güneş Kremleri Kaç Yıl Dayanır?

Güneş kremleri, serin ve kuru bir alanda muhafaza edildiği taktirde yaklaşık olarak üç yıllık bir raf ömrüne sahiptir ancak ürünü açtıktan sonra bir yıl içinde kullanmak ve açılmamış paketleri muhafaza etmek daha doğru olacaktır. Üç yıllık bir güneş kreminin UV ışınlarını bloke eden bileşenleri artık etkisini yitirmiştir. Bu nedenle üç yıllık ya da son kullanma tarihi geçmiş bir ürünün etkili bir koruma sağlaması beklenemez. Güneş kremlerinin nemli ve sıcak bir alanda saklanması etkinliğini azaltır. Serin ve kuru bir alanda muhafaza edilmesi oldukça önemlidir. 

Son Kullanma Tarihi Geçmiş Güneş Kremi Nasıl Anlaşılır?

Genellikle ürünlerin üzerinde son kullanma tarihi belirtilir. Eğer yazmıyorsa, ürünün kapağı açıldıktan itibaren 3 yıllık bir raf ömrü bulunur. Bu süreyi iyi takip etmek gerekir. Son kullanma tarihi geçmiş güneş kremi kötü kokar, renk değişimine uğrar ve daha tanecikli bir yapıya sahip olur. Eski formunda olmayan ürünler bozulmuş demektir.