Sepetiniz

  • Sepetiniz boş!
Siparişlerde ücretsiz kargo
Losyon Nedir?
Ecomercek May 01, 2024 73

Losyon Nedir?

Losyon Nedir, Ne İşe Yarar?

 

Yeterli bakım sağlanmadığında nemini kaybeden ve kuruyan cilt için özel ürünler kullanmak isteyenler, “Losyon nedir?” sorusunun yanıtını arayabilir. Losyon, düşük viskoziteye sahip olan ve cildin nemlenmesini sağlayan bir bakım ürünüdür. Cilt, kış aylarında kalın kıyafetler nedeniyle hava alamadığı, yaz aylarında ise güneş ışınlarına maruz kalınması sebebiyle kuruyabilir. Hassas, yağlı ya da kuru olması fark etmeksizin her cilt tipinde losyon kullanılarak cildin pürüzsüz, yumuşak ve parlak görünmesi sağlanabilir. Çilek, avokado, çikolata, şeftali, kiraz çiçeği, lavanta gibi hoş aromalara sahip olan losyonların etkisi gün boyu devam edebilir.

 

Vücut Losyonlarının Kremler ve Vücut Sütlerinden Farkı

 

Losyon, krem ve vücut sütleri arasındaki temel fark, ürünlerin dokusu ve yoğunluğu ile ilişkilidir. Losyonlar, kolaylıkla dağılan hafif bir yapıya sahipken kremler daha yoğun olduğu için çok akışkan değildir. Cilt üzerinde daha yavaş yayıldığı için genellikle dairesel masaj hareketleri ile uygulanır. Yüz kremleri bu özelliği ile daha çok kış aylarında etkin nemlendirme sağlar. Losyonlar ise hafif yapıları sayesinde sıcak havanın hakim olduğu yaz aylarında kullanıma uygundur. Losyon ve vücut sütü arasındaki fark ise ürünlerin yağ ve su oranı ile ilgilidir. Vücut losyonları yüksek su oranına sahip olduğu için iyi bir nemlendiricidir. Kullanımdan sonra serinletici bir etki gösterir. Vücut sütlerinde ise yağ oranı yüksektir.

 

Losyon Çeşitleri Nelerdir?

 

Losyonlar genellikle tüm vücutta kullanılsa da yüz ve eller için farklı şekilde formüle edilebilir. Özellikle sürekli su ile temas eden ve açıkta olan eller kurumaya yatkındır. Nemlendirici losyon çeşitleri, gün boyu kuruyan cilde nem takviyesi yapar. Ayak bakımı sırasında da kullanılan ürünler, yaz aylarında açıkta kalan ayaklar için iyi bir nem kaynağıdır. Manikür ve pedikür işlemleri için özel olarak formüle edilen losyonlar, tırnak çevresindeki sert derinin yumuşamasına yardımcı olur. Losyonların formu da farklı olabilir. Tıpkı krem gibi doğrudan avuç içine alınarak sürülebilir. Sprey şeklinde üretilen losyonlar ise vücutta istenen bölgelere sıkılabilir. Özellikle tüm vücuda uygulanacağı zaman sprey formdaki ürünler kullanım kolaylığı sağlayabilir.

 

Vücut Losyonu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Vücut losyonu seçiminde dikkat edilmesi gereken noktaların başında cilt tipi gelir. Her cilt kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinin içeriğinde bulunan maddelere farklı tepki verebilir. Kuru bir cilde sahip olan kişiler cildin nem ihtiyacını karşılamak amacıyla seramid ve shea yağı gibi bileşenlere sahip ürünleri kullanabilir. Yağlı ciltlerin ihtiyacı ise sebum dengesinin düzenlenmesidir. Bu nedenle hyaluronik asit içeren su bazlı ürünlerin kullanımı uygundur. Normal ve karma cilde sahip kişilerin T bölgesi yağlı, yanakları ise kurudur. Bu kişiler jojoba yağı ve aloe vera içerikli losyonlar kullanabilir. Losyonlar genel olarak nemlendirme özelliği ile bilinse de yaşlanma karşıtı içeriği ile öne plana çıkan ürünler de bulunur. Yaşa bağlı olarak gelişen ince çizgiler ve kırışıklıklardan kurtulmak isteyenler retinol, peptit, E vitamini, makademya yağı gibi maddeleri içeren ürünleri tercih edebilir.

 

Losyon Zararlı Mı?

 

Vücut losyonu kullanımının bir zararı bulunmasa da ürün içeriklerine ve losyonun hangi bölge için üretildiğine dikkat edilmesi faydalı olur. Çoğu kişinin cilt bakımı rutinine dahil ettiği ve günde 1-2 kez kullandığı losyonlar, yüz ve vücut için farklı içeriklerle formüle edilebilir. Bunun nedeni yüzün vücuda göre çok daha hassas bir deriye sahip olmasıdır. Yüze uygun ürünler leke, kırışıklık, akne gibi sorunların giderilmesi amacıyla kullanılabilir. Vücut losyonları ise daha çok cildin nemlendirilmesi amacıyla tercih edilir.

 

Vücut Losyonu Nasıl Kullanılır?

 

Losyon kullanımı öncesinde cildin tam olarak temizlenmesi gerekir. Ardından cilt tipine uygun olan ürün önerilen miktarda vücuda uygulanır. Nazik ve dairesel hareketlerle masaj yapmak, losyonun cilde daha iyi etki etmesine yardımcı olur. “Losyon nasıl kullanılır?” diye merak edenler ürünlerin kullanım zamanını da araştırabilir. Losyon uygulamak için en doğru zamanlardan biri duş sonrasıdır. Cildin nemi daha iyi hapsetmesi için hafif nemli cilt üzerine losyon sürülebilir. Cilt, uyumadan önce de nemi daha fazla emmeye meyillidir. Pürüzsüz ve yumuşak bir cilt için yatmadan önce uygulanabilir.

 

Ağda, epilatör, jilet gibi epilasyon yöntemleri ölü derileri arındırdığı için tahrişi azaltmak amacıyla losyon kullanılabilir. Epilasyondan sonra cildin kurumasının önüne geçer. Aynı şekilde peeling işleminden sonra nem bariyerini güçlendirmek ve cildin yatışmasını sağlamak amacıyla uygulanır.

 

Ecomercek Vücut Losyonu Önerisi

 

Ecomercek, tamamen doğal ve bitkisel içeriklerden oluşan, üretimi sırasında çevreye zarar verilmeyen ve geri dönüştürülebilen ambalajlarda sunulan losyon çeşitlerini önerir. Organik shea yağı, barbera yağı, limon okaliptüsü yağı gibi bileşenler, olumsuz çevresel etkilere karşı doğal koruma sağlar. Losyon içeriğinde sentetik koruyucu, parfüm, alkol ve boya bulunmaması da önemlidir. Cilt florası ile uyumlu olan losyonlar, cildin nemlenmesine yardımcı olurken serbest radikallere karşı koruma sağlar. Bitki özleri ve doğal yağların kullanıldığı ürünler, özellikle hassas ve kuru ciltlerin yatışmasına ve sakinleşmesine yardımcı olur. Bergamot, biberiye, papatya ve lavanta gibi bitkilerin hoş kokusu uzun süre kalıcılığını korur.