Sepetiniz

 • Sepetiniz boş!
Siparişlerde ücretsiz kargo
Parafin Nedir?
Ecomercek May 01, 2024 58

Parafin Nedir?

Cilt bakım ürünleri ve rutinleri ile ilgili araştırma yapanların ve yenilikçi yöntemlere başvurmak isteyen kişilerin denediği bakım türleri arasında parafin banyoları ön plandadır. Cilt dokusunda meydana gelebilecek hasarları önlemek, cilde ihtiyaç duyduğu nemi sağlamak ve cildi her zaman taze tutmak için tercih edilen parafin bakımı oldukça başarılı sonuçlar verir.

 

Çoğu kişinin düzenli olarak kullandığı ancak bazılarının da yeni tanıştığı parafin, yoğun karbon içeriğiyle ön plana çıkar. Düzenli kullanımda etkisini hızlıca gösteren parafin bakımı bir süre sonra cilt bakımının en önemli aşaması halini alabilir. İlk defa duyanların sorduğu “Parafin nedir?”, “Parafinin cilde etkileri nelerdir?” ve “Parafin bakımı nasıl yapılır?” gibi soruların yanıtlarına bakıldığında, parafinin cilt sağlığına sayısız faydası olduğu anlaşılır. 

 

Parafin Ne İşe Yarar?

 

Parafin, genel olarak incelendiğinde bir hidrokarbon olduğu görülür. Yarı beyaz yarı saydam olarak tanımlanabilen bu özel bakım ürünü günümüzde çoğu güzellik ve sağlık merkezinde kullanılır. Kullanılmadan önceki hali tıpkı bir mum gibi sert olduğundan eritilerek uygulanır. Parafin bakımının genel olarak kullanıcılara sağladığı faydalar aşağıda listelenmiştir:

 

 • Cildi olumsuz dış etkenlerden korur.
 • Cilt sertleşmelerinin önüne geçer ve yumuşaklık kazanmasını sağlar.
 • Cilt yüzeyinde meydana gelen pürüzleri yok ederek daha bebeksi bir cilde kavuşmayı sağlar.
 • Cilde ihtiyaç duyduğu nemi geri kazandırır.
 • Nefes alıp veren temiz ve ışıltılı bir cilde kavuşmayı sağlar.

 

Parafin Bakımı

 

Parafin bakımı daha çok “parafin banyosu” ismiyle anılır. Bu isimle anılmasının sebebi, parafinin özel bir kapta eritilmesi ve bakım yapılmak istenen bölgenin bu kap içerisine alınarak parafin uygulanmasıdır. Parafin bakımının uygulanma şekli aşağıda anlatılmıştır:

 

 • Parafin bakımı için tercih edilen bölgenin işlemden önce nemlendirilmesi gerekir. Daha iyi ve etkili sonuçlar alabilmek için başlangıç aşamasının öncelikli adımı cilt yüzeyinin doğal içerikli ürünlerle masaj yapılarak canlandırılmasıdır. Bu aşamada tercih edilebilecek nemlendirici ürünlerin doğal ve sürdürülebilir ürünlerden tercih edilmesi cilt sağlığı açısından daha etkili olacaktır.
 • Yeterli bir şekilde nem ihtiyacı sağlanan ve cilde yedirilen nemlendirici krem sonraki aşamada ılık su ile tamamen arındırılır. Cilt yüzeyinde herhangi bir nemlendirici kalıntısının kalmaması sağlanır. 
 • Ilık su ile arındırılan bölge parafin suyuna batırılır. 15 – 20 dakika bu suyun içerisinde kalması gereken bölgenin hava ile temas etmemesi gerekir. Bu nedenle cilt parafin havuzundayken bir poşet veya havlu ile muhafaza edilir. Isının içeride kalması parafinin cilde nüfuz etmesinde etkilidir.
 • Süre dolduktan sonra kapalı bir şekilde parafine nüfuz eden bölge sudan çıkarılır. Tıpkı soyulabilen maskeler gibi cildi saran ve şeklini alan parafin soyularak ciltten çıkarılır. 
 • Parafin cilt bakımı aşamaları, parafin uygulanan alanın nemlendirilmesi ile sona erdirilir. Nemlendirme işlemleri, uygulama yapılan alanın yerine göre farklı el ve ayak bakım ürünleri arasından tercih edilir. Bakım yapılan alan, nemlendirici ürünleri tamamen absorbe ettiğinde parafin bakımı sona erer.

 

Parafinin Faydaları Nelerdir?

 

Genel olarak vücudun çoğu alanında bakım yapma amacıyla kullanılan parafin, çeşitli sebeplerle kuruyan, yıpranan ve deformasyona uğrayan bölgelerin onarımında kullanılır. Her hafta bir kere düzenli olarak uygulanması gereken parafinin faydaları ve kullanım amaçları şu şekildedir:

 

 • Kuruyan cildin nem dengesini sağlamak amacıyla kullanılır.
 • Toksin atma özelliği tercih edilerek kullanılabilir. Bu sayede kilo vermek isteyen kişilerin tercih ettiği bir bakım yöntemidir.
 • El ve tırnak bakımında sıkça tercih edilir. Bakım aşamasından sonra el-tırnak bakım yağları ile parafin bakımı daha etkili hale getirilebilir. 
 • Fizik tedavi amacı ile tercih edilebilen yöntemlerden bir tanesidir.
 • Başta eklem ağrıları olmak üzere boyun, bel ya da fıtık gibi ciddi ağrıların tedavisinde kullanılır.
 • Tıkanan gözeneklerin kolay ve hızlı bir şekilde açılmasını sağlar.

 

Parafinin Cilde Etkileri

 

Parafin cilde etkileri sebebiyle düzenli olarak uygulanabilen kolay bakım yöntemleri arasında yer alır. Cilt dokusunun kısa bir sürede beslenmesini sağlayan bu bakım yöntemi genellikle şu alanlara uygulanır:

 

 • El, ayak ve tırnak bölgesi,
 • Göğüs ve sırt bölgeleri,
 • Bacaklar,
 • Selülit oluşumunun gözlemlendiği tüm bölgeler. 

 

Derinin gerek yaşa bağlı olarak gerek dış etkenler sebebiyle aldığı zararı azaltan parafin bakımları ilk olarak cilt dokusunun yenilenmesinde etkilidir. Nem dengesini sağlayarak cildi daha genç ve ışıltılı gösteren parafin aynı zamanda yumuşaklığı da sağlar. Ayrıca, parafin uygulamasında aşamalara dikkat edilmesi, öncesinde ve sonrasında nemlendirici ürünler kullanılması önem teşkil eder.

 

Parafin, el bakımı için en çok tercih edilen ürünlerin de başında gelir. Kurumaya meyilli, pul pul dökülen deriyi kısa sürelerde neme doyuran parafin bakımları için güzellik ve sağlık merkezinden destek alınabilir. Gözenekleri açarak cildin çok daha rahat nefes alıp vermesini kolaylaştıran parafin cilt sağlığı için son derece faydalıdır. Ancak, ciddi boyutlarda cilt rahatsızlıkları yaşayan ve enfeksiyona meyilli mantar, mayasıl ya da egzama gibi rahatsızlığı bulunan kişilerin parafin bakımı yaptırmadan önce mutlaka bir cilt uzmanı ile görüşmesi gerekir.