Sepetiniz

  • Sepetiniz boş!
Siparişlerde ücretsiz kargo
Peeling Nedir?
Ecomercek May 01, 2024 59

Peeling Nedir?

Peeling Nedir?

 

Ölü derinin cilt yüzeyinden atılması ve cildin temizlenmesi amacıyla uygulanan işlem, “Peeling nedir?” sorusunun cevabıdır. Hava kirliliği, sağlıksız beslenme, yeterince su tüketmeme gibi nedenlerle cilt zamanla kendini yeterince yenileyememeye başlar. Bu durumda derinlemesine temizlik ve yenilenme sağlayan peeling uygulamalarından yararlanılır.

 

Peeling Ne Demek?

 

İngilizce “peel” kelimesinin isim hali olan peeling, kabuğun soyulması anlamına gelir. “Peeling ne demek?” merak edenler, dermatolojide eksfoliasyon olarak da bilinen ve cilt yüzeyindeki en eski ölü derilerin yok edilmesi amacıyla uygulanan işlemle karşılaşır. Soyma işlemi kozmetik ürünlerle ve kişilerin evde doğal ürünlerle hazırladığı karışımlarla yapılabileceği gibi klinik ortamda uzmanlar tarafından da uygulanabilir.

 

Peeling Ne İşe Yarar?

 

Peeling; kırışıklıklar, siyah ve kahverengi lekeler, çatlaklar, sivilce ve akne izleri, çukurlar ve siyah noktaların giderilmesi amacıyla uygulanır. Zaman içinde elastikiyetini kaybeden ve sarkan cildin esnekliğini tekrar kazanması amaçlanır. Standart işlemlerde cildin üst tabakası soyularak derinin pullanması sağlanır. Ölü hücrelerden arındırılan ciltte yeni hücre oluşumu desteklenir. Alt katmanlardaki sağlıklı deri açığa çıkarıldığı için cilt pürüzsüz ve canlı görünür. “Peeling ne işe yarar?” sorusunun yanıtını alanlar, cilt tipine uygun bir ürünle deri problemlerinin önüne geçebilir.

 

Peeling Nasıl Uygulanır?

 

“Peeling nasıl uygulanır?” merak edenler, evde kendi uygulama yapabileceği gibi profesyonellerden de yardım alabilir. Evde doğal ve kozmetik ürünlerle yapılan peeling, maske şeklinde uygulanarak cildi soyar. Kese, doğal lifler ve elektronik cihazlarla masaj yapılması mümkündür.

 

Bir cilt soyma işlemi olan karbon ya da lazer peeling, yeni kolajen üretimini destekleyerek cilt sorunlarının giderilmesini sağlar. Derin yara ve ameliyat izleri ile yaşa bağlı olarak ortaya çıkan kırışıklıkların yok edilmesi amacıyla uygulanır. Cilt lekelerinin tedavisinde de sıklıkla yararlanılan bir yöntemdir. Cildin üst katmanından itibaren derinin hangi derinlikte soyulacağına uzmanlar karar verir. İşlemin seans sayısı ve süresi, kişilerin cilt tipine ve sorunlarına göre değişir. Ancak derin ameliyat izleri ve lekeler için yapılan uygulamalar ortalama 3-5 seans devam eder.

 

Peeling Çeşitleri

 

Cilt bakımı ürünleri arasında bulunan peeling çeşitleri hem kullanım şekline hem de içeriğine göre birbirinden ayrılır. Doğal ve kimyasal peeling’ler farklı içeriklere sahiptir. Genellikle evde basit bir şekilde uygulanan peeling içinde yumurta, şeker gibi tamamen doğal ürünler bulunur. Dudak peeling uygulamasında da bu ürünlerden yararlanılabilir. Maske şeklinde belirli aralıklarla uygulandığında cilt sorunlarından kurtulmayı sağlayabilir.

 

Kimyasal peeling ise cildin tamamen soyulması ve eskiye göre pürüzsüz bir cilt elde edilmesi amacıyla uygulanır. İşlem sırasında karbolik asit, salisilik asit, laktik asit gibi bileşenleri içeren kimyasal bir çözelti kullanılır. Bu uygulama genellikle yüz için tercih edilse de boyun ve eller gibi sorunlu bölgelere de yapılabilir.

 

Kimyasal peeling derin, orta dereceli ya da yüzeysel olmak üzere üç farklı şekilde uygulanır. Yalnızca cildin en üst tabakasına uygulanan yüzeysel peeling, basit cilt sorunları için uygundur. Cilt rengini eşitlemek, sivilce izlerini yok etmek ve solgun görünümü ortadan kaldırmak için bu yöntem tercih edilebilir.

 

Orta dereceli peeling, cildin üst tabakası olan epidermisin altında bulunan dermis tabakasına etki eder. Yara izleri ve lekelerin giderilmesinde etkilidir. Derin peeling ise cildin alt katmanlarına uygulanarak derin çukurlar ve sivilce izleri veya ağır güneş yanıkları gibi sorunlara çözüm olur.

 

Cilt Tipine Göre Peeling Seçimi Nasıl Yapılır?

“Peeling nasıl yapılır?” araştıranlar için hangi ürünün kullanılacağı da önemlidir. Peeling uygulamasından en iyi sonuçların alınması için cilt tipine uygun bir ürün kullanılması gerekir. Nemlendiriciler, kuru cildin üst katmanında bulunan ölü deri nedeniyle alt katmanlara etki etmeyebilir. Bu nedenle kuru ciltlere peeling işleminin yağ kullanılarak ve uzun bir masaj eşliğinde yapılması gerekir. Shea yağı, kuşburnu yağı gibi doğal ve bitkisel içerikli yağlar kullanılabilir.

 

Yağlı ciltlere peeling yapılırken cildin kurumamasına ve sebum dengesinin bozulmamasına dikkat edilmesi gerekir. Cildin daha çok yağlanmaması için glikolik asit, salisilik asit gibi bileşenleri içeren ürünler peeling işlemi sırasında kullanılabilir. Karma cilt tipinde T bölgesi yağlı, yanaklar kuru olduğu için farklı ürünler kullanılması faydalı olur. Normal cilt tipine sahip kişiler ise iki aşamalı peeling uygulayabilir. Granül ya da partikül içeren peeling çeşitleri normal ciltler üzerinde etkili bir soyma işlemi yapabilir.

 

Peeling Ne Zaman Yapılır?

 

“Peeling ne?” sorusunun yanıtını alanlar bu uygulamanın ne zaman yapılacağını da merak edebilir. Peeling için en doğru zaman duş sonrasıdır. Duşta kullanılan sıcak su, gözeneklerin büyümesini sağlar. Gözeneklerde biriken kirin ve ölü derinin atılması için peeling yapılır.

Dudak bakımı sırasında da tercih edilen peeling uygulamasının haftada en fazla 1-2 kez yapılması tavsiye edilir. Hassas ve çok kuru cilde sahip kişiler 2 haftalık aralıklarla peeling yapabilir.

 

Vücuda Peeling Nasıl Uygulanır?

 

Cilt tipine uygun olarak seçilen partiküllü ya da iri tanecikli vücut peelingi, nazikçe ve dairesel hareketlerle masaj yapılarak uygulanır. Peeling kullanımı ardından cilt tüm partiküllerden tamamen arındırılmalıdır. Daha çok batık oluşumunun görüldüğü ve kurumaya meyilli bölgelerde bu işleme ihtiyaç duyulur. Ancak kişiler vücudun her bölgesinde bu ürünleri kullanabilir. “Peeling nasıl kullanılır?” araştıranlar, işlemin ardından cildin yatışmasını sağlayan bir nemlendirici de uygulayabilir.

 

Peeling Faydaları Nelerdir?

 

Sağlıklı, canlı ve genç bir görünüm için yapılan peeling cilde faydaları ile öne çıkar. Cildin derinlemesine temizlenmesini, gözeneklerin açılmasını ve ölü derinin arındırılmasını sağlar. Masaj yapılarak uygulandığı için kan dolaşımını hızlandırır. Kırışıklık oluşumunu engelleyerek yaşlanma belirtilerini azaltır. İşlemin ardından kullanılan nemlendiriciler ve serumların cilde daha çok etki etmesini sağlar.

 

Peeling Yan Etkileri Nelerdir?

 

“Peeling nedir ne işe yarar?” öğrenenler işlemin yan etkisinin olup olmadığını da araştırabilir. Bu uygulama her ne kadar faydalı olsa da cilt tipine uygun olmayan ürünlerin kullanılması, işlem süresinin uzun tutulması ve her gün peeling yapılması cildin yıpranmasına neden olabilir. Belirtilen sıklıktan fazla kullanılan ürünler, cilt üzerinde tahriş ve kızarıklık yaratabilir. Cildin verdiği tepkiye göre peeling uygulama süresi ayarlanabilir.

 

Yaz aylarında peeling sonrası güneş ışınlarına direkt maruz kalmamak da önemli noktalardan biridir. Reaksiyonlardan kaçınmak için ürün içeriklerine de dikkat edilmesi gerekir. “Paraben nedir?” öğrenilerek koruyucu maddelerle ilgili bilgi sahibi olunabilir.

 

Peeling’in Sağlığa Etkisi

 

Peeling uygulamalarının amacı cilt sağlığını korumaktır. Güneş ışınları gibi dış etkenler nedeniyle ciltte oluşan kızarıklık, su kabarcıkları, lekeler, ince çizgiler ve elastikiyet kaybının giderilmesi amacıyla uygulanır. Cildin üst katmanının soyulması ile birlikte peeling faydaları ortaya çıkar. Peeling, evde geleneksel yöntemlerle yapılabileceği gibi profesyonel bir ortamda teknolojik cihazlarla da uygulanabilir.