Sepetiniz

  • Sepetiniz boş!
Siparişlerde ücretsiz kargo
Peptit Nedir?
Ecomercek May 01, 2024 70

Peptit Nedir?

Peptit Nedir?

Kişisel bakımına ve sağlığına özen gösteren birçok kişi “Peptit nedir, peptit bağı nedir?” sorularının cevabını merak eder. Siz de “Peptit nedir nelerde bulunur?” diye merak ediyor olabilirsiniz. Proteinin oldukça küçük versiyonları olan peptit, çeşitli sağlık ya da kozmetik ürünlerinde bulunur. İkisi de amino asitlerden oluştuğu için sık sık proteinler ve peptitler karıştırılsa da peptitlerde daha az miktarda amino asit mevcuttur. Yaşlanma karşıtı ve iltihap önleyici etkileriyle öne çıkan peptitler de proteinler gibi gıdalarda doğal olarak vardır.

Pek çok faydası olduğu bilinen peptitler bu özellikleri sayesinde gıda takviyelerinde de kullanılır. Doğal olarak gıdalardan elde edilen ya da sentetik şekilde üretilen bu madde, yaşlanma karşıtı ve cilt sağlığı için kolajen peptit veya kas gelişimi için ise kreatin peptit olarak takviyelerde bulunur. Proteinlere göre daha küçük yapıda ve parçalanmış olmaları da peptitlerin hızlıca emilmesini sağlar. Hem cilde hem de bağırsaklara daha çabuk işler, böylece kana da kısa sürede karışır.

Kolajen Peptit Nedir?

İnsan vücudunda bulunan proteinlerin oldukça büyük bir kısmı kolajenden oluşur. Sudan sonra vücutta en çok bulunan ikinci madde olan kolajen, vücutta doğal olarak da üretilir. Kolajen, deri hücrelerinin yenilenmesini ve canlanmasını sağlar. Kolajenin parçalanmış haline de kolajen peptit denir. Kolajen peptiti çeşitli besinler, gıda takviyeleri ve cilt bakım ürünleri ile alabilirsiniz.

Adeta bir yapıştırıcı gibi çalışarak vücudu bir arada tutan kolajen, aynı zamanda bağ dokularında bulunan proteini de oluşturur. Göz, cilt, kas, saç, tırnak, diş, kıkırdak, eklem, tendon ve kemik gibi tüm dokularda kolajen bulunur ve bu dokulara elastikiyet ve kuvvet kazandırmasının yanı sıra bunların yalnızca şeklini korumakla kalmaz, işlevini de korur.

Kolajen Peptitler Ne İşe Yarar?

Kolajen, doğumdan itibaren üretilir ancak özellikle yirmili yaşlar, kolajen üretiminin arttığı dönemler olarak bilinir. Yirmili yaşlardan sonra ise kolajen üretimi düşüşe geçer. Buna ek olarak yaşanılan iklim, beslenme alışkanlıkları ve yaşam biçimi de bu düşüşün nedenleri arasındadır. Bundan dolayı uzmanlar vücudun kolajen ihtiyacının giderilmesi için dışarıdan takviye alınmasını tavsiye eder. Bunun nedeni ise kolajenin ciltteki hücreleri yenilemesiyle birlikte cildin canlı ve sağlıklı görünmesine yardımcı olmasıdır.

İnsan vücudunda 25 yaşından itibaren her geçen yıl yaklaşık olarak %1 ila 2 arasında bir kolajen üretimi düşüşü görülebilir. Dolayısıyla kişi 40 yaşında iken 30’lu yaşlarına göre vücudundaki kolajen üretiminde %10 ila 20 arasında bir kayıp gözlemlenebilir. Bunun sonucu olarak da yaş ilerledikçe kolajen eksikliği nedeniyle ciltte elastikiyet azalması, kuruluk, kırışıklık, sarkma, incelme ve lekelenme gibi durumlar ortaya çıkar. Aynı zamanda tırnaklar daha kırılgan ve saçlar daha cansız olabilir. Vücuda dışarıdan kolajen almak ise bu yaşlanma belirtilerinin hafiflemesine, daha canlı, sağlıklı ve dinç bir görünüme kavuşulmasına katkıda bulunur.

Kolajen Peptitin Faydaları Nelerdir?

Peptit kolajen, vücuda pek çok faydası olduğu bilinen, önemli bir maddedir. Kolajene göre daha küçük parçalar halinde bulunan kolajen peptitler, bağırsak tarafından kolayca emilerek kan dolaşımı yardımıyla vücuttaki tüm hücrelere dağıtılır. Sonrasında cildin en altından başlayarak en üst tabakasına kadar besleyerek nemlendirme sağlar. Ciltteki hücrelerin beslenmesi sayesinde kırışıklık oluşumu, yaşlanma belirtileri, cilt lekeleri veya sivilce ve akne gibi sorunların çözülmesine destek olur. Cilde elastikiyetini geri kazandırarak sarkmaların da önüne geçmeye yardımcıdır.

Yanlış seçilen ya da kimyasal içeren kozmetik ürünler, alkol ve sigara ile hava kirliliğinin neden olduğu zararlar da kolajen peptit sayesinde giderilebilir. Kolajen peptit bunlara ek olarak vücuda gerekli olan amino asitleri içermesiyle kasları da destekler. Saçların sağlıklı bir şekilde uzamasına, tırnakların ve eklemlerin güçlenmesine de yardımcı olur. Bunların yanı sıra kalp ve damar hastalıklarına karşı da vücudu koruma altına alır. Vücudun ihtiyacı olan ve bakım konusunda da birçok faydası olan kolajen, birçok gıdada bulunduğu için doğal yollarla da alabilirsiniz.

Kolajen Peptit Hangi Gıdalarda Bulunur?

Kolajenin vücuda faydaları ve vücut için önemi oldukça fazladır. Vücuttaki tüm dokuların en önemli bileşenlerinden olan bu madde özellikle 25 yaşından sonra vücutta yeteri miktarda üretilmeyebilir. Bu durumda sağlıklı olmak ve cildinin bakımlı görünmesini isteyen kişiler, “Peptit bağı nelerde bulunur?” sorusuna cevap arayabilir. Eğer siz de kolajenden faydalanmak istiyorsanız kolajen peptit içeren yiyecekleri tüketebilirsiniz.

Kolajen birçok besinde doğal olarak bulunan bir maddedir. Özellikle havuç, domates, ıspanak, dolmalık biber, şalgam, sarımsak, muz, kereviz ve yeşil zeytin gibi besinlerde bol miktarda bulunur. Kırmızı sebze meyveler, yeşil yapraklı sebzeler ile tropikal meyveler de kolajen peptit içerir. Bunlara ek olarak narenciye, fasulye, kaju, üzüm çekirdeği ve soya ile soya ürünleri de kolajen peptit içerdiği bilinen besinlerdir. Siz de bu gıdaları tüketmeye başlayarak vücudunuzdaki kolajen miktarını artırabilirsiniz.

Peptit İçeren Cilt Bakım Ürünleri

Kolajen peptit eksikliği, besinler ve takviyelerin yanı sıra peptit içeren kremler ile de giderilebilir. Ciltte oluşan ince çizgiler, kırışıklıklar, lekeler, sarkmalar ve renk eşitsizliği için doktor tavsiyesi ile kolajen peptit içeren ilaçlar da kullanılabilir. Bu noktada da “Peptit içeren kremler hangileridir?” diye merak edebilirsiniz. Özellikle göz bakımı için peptit kolajen krem çeşitleri yardımcınız olabilir. Yaş ilerledikçe yaşlanma belirtileri en çok göz çevresinde görülür. Dolayısıyla kolajen peptit içeren bir göz çevresi bakım jeli tercih edebilirsiniz.