Sepetiniz

  • Sepetiniz boş!
Siparişlerde ücretsiz kargo
Saç Sirkesi Nedir?
Ecomercek May 01, 2024 59

Saç Sirkesi Nedir?

Son zamanlarda neredeyse herkesin kullanmaya başladığı ve sıkça konuşulan saç sirkesi ya da sirkeli saç tonikleri, birçok kişinin favori saç bakım ürünü haline gelmiş durumda. Geçmişten beri sık tercih edilen bir bakım yöntemi olan saç için elma sirkesi kullanımı, sağladığı faydalarla her bir saç telinin sağlıkla parlamasına katkıda bulunur. 

Saçlarına en güzel şekilde bakım yapmak isteyenler “Saç sirkesi nedir?” sorusunu araştırır. Sirke dendiği zaman akla ilk olarak temizleme ve arındırıcı etkisi gelse de aslında bu ürün, saç ve ciltbakımında oldukça etkilidir. Canlı, hacimli, ışıltılı ve güçlü saçlara ulaşmak isteyenlerin raflarında yerini alan bu ürün sayesinde kepekten saç dökülmesine, yağlanmadan yavaş uzamaya kadar pek çok farklı saç sorunu için çözüm bulunur.

Saç Sirkesi Nasıl Kullanılır?

Popüler hale gelen ürünlerle birlikte “Saç sirkesi nasıl kullanılır?” sorusu merak konusu olur. Saç sirkesinden tam bir verim alabilmek için, temiz saç ve saç derisine banyo esnasında uygulanması gerekir. Ancak uygulama öncesi saçta veya saç derisinde şampuan ya da krem kalıntısı kalmamış olmalıdır. Dolayısıyla durulama esnasında saç sirkesi uygulamak kolaylık sağlar. Bunun yanı sıra kullanım miktarına dikkat edilmesi önem taşır.

Sıvı formdaki bu ürünleri küçük miktarlarda alarak saç derisinin tamamına uygulamakla işleme başlanabilir. Sonrasında masaj yapılarak saçın geri kalan kısımlarına da uygulanır. Uygulamayı kolaylaştırmak adına elma sirkesi saç spreyi formunda seçilebilir. Böylece uygulama esnasında dozajı doğru ayarlama imkânı elde edilir. Saçlı derinin her bölgesine saç sirkesi uygulandıktan sonra dairesel hareketlerle masaj yapılır. Daha sonra ise saçlar ılık su ile durulanır.

Saç sirkesini saç bakım rutinine eklemek isteyenler “Saç sirkesi nasıl temizlenir?” sorusunun cevabını da merak eder. Saç sirkelerinin formülünde herhangi bir kimyasal madde bulunmadığından hem saçtan hem de saçlı deriden kolaylıkla arınır. Böylece durulama sırasında zorluk olmadan saçlar temizlenmiş olur. Bu sayede “Saç sirkesi nasıl geçer?” diye düşünmeye de gerek kalmaz.

Saç sirkelerinin kokusu da fermente sirkeler gibi keskin olmadığından dolayı uygulama esnasında veya sonrasında rahatsızlık vermez, saçlarda ağır bir kokuya yol açmaz. Aksine, markaların saç sirkelerini hoş kokulu şekilde üretmesi sayesinde kullanımları da keyifli hale gelir. Frambuaz, elma, çilek ve vanilya gibi birçok farklı kokuyla formüle edilen ürünler, saçların banyo sonrasında son derece hoş kokmasına yardımcı olur.

Saç Toniği Nedir?

Saç toniğinin ne olduğunu öğrenmek isteyenler, öncelikle “Tonik nedir?” sorusunun cevabına bakabilir. Tonik, uygulandığı bölgede derinlemesine temizlik sağlayan bir bakım ürünüdür. Dolayısıyla saç toniği de saç derisini temizleyip bakım yaparak kepek oluşumunun önüne geçer. Ek olarak saçlı deride kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olup saça canlı ve parlak bir görünüm kazandırır. Cansız ve mat görünen saçların daha sağlıklı hale gelmesine katkıda bulunan saç sirkeleri de saç toniklerinden yola çıkılarak üretilmiştir.

Sirkeli Saç Toniği Ne İşe Yarar?

“Saç sirkesi ne işe yarar?” sorusunun cevabını merak edenler olabilir. Saç sirkesi toniği çeşitleri arasında böğürtlen, elma, frambuaz gibi birçok meyve ile üretilen seçenekler mevcuttur. Bunların ortak özellikleri saç derisini özellikle yağ ve kepekten derinlemesine arındırmasıdır. Başka bir deyişle özellikle yağlı ve kepekli saçlardan şikayetçi olanlar, bu ürünleri saç bakım rutinlerine ekleyebilir.

Sirkeli saç toniklerinin diğer bir özelliği ise saçları yumuşatması, parlatması ve canlı görünmesine katkıda bulunmasıdır. Saç kırıklarının önüne geçen bu ürünler aynı zamanda saçın hızlı uzamasına da yardımcı olur. Formüllerinde bulunan ferahlatıcı etkili içerikler ise saçlı derinin nefes almasını sağlar.

Saç Sirkesi ve Saç Toniği Arasındaki Fark

“Saç sirkesi nasıl olur?” sorusunun cevabı için tonik ile farkına bakılır. Saç sirkesi ve saç toniğinin aslında pek çok ortak noktası bulunur. Ancak her saç toniğinin içeriğinde sirke yer almaz. Sirkenin mikrop öldürücü ve asidik yapısı, saç temizliğini daha etkili hale getirir. Özellikle elma sirkesi, geçmişten günümüze saç maskesi olarak kullanılan bir sirkedir. Bunun nedeni elma sirkesinin saç derisindeki bakteri ve maya miktarını etkili bir şekilde azaltmasıdır. Aynı zamanda kepeğe neden olan mikroba karşı da koruma kalkanı oluşturur. Bunun sonucunda ise kepek problemi yüksek ölçüde önlenmiş olur. Ayrıca düzenli kullanım da saçın pH dengesinin korunmasına da yardımcı olur. 

Frambuazlı Saç Sirkesinin Saça Etkisi Nedir?

Frambuazlı saç sirkesi, saçların elektriklenmesini ve kabarmasını önlerken aynı zamanda yumuşaklık kazandırır. Her saç tipine uygun olan bu ürün ısıl ve kimyasal işlemlerden dolayı yıpranan saçların kolayca taranmasına yardımcı olur. Çok yönlü bakım sağlayan ürün sayesinde saçlar sağlığına kavuşur. 

Frambuazlı Sirke ve Saç Toniği Nasıl Kullanılır?

Frambuaz, böğürtlen, çilek ve elma sirkesi saç toniği olmak üzere tüm saç sirkeleri aynı şekilde kullanılır. Saçlar şampuan ve kremle yıkandıktan sonra saç sirkesi uygulanarak durulanır. Ayrıca peptit içeren saç bakım ürünleri aracılığıyla da sirkenin etkisi artırılabilir. 

Saç Sirkesinin Zararları ve Faydaları

  • Saç sirkesi faydaları arasında arındırıcı özelliği öne çıkar. Saç derisini hem yağ hem de kirden arındırır. Saçlı deride bulunan ölü hücrelerin temizlenmesini sağlayan ürün, bu sayede kepek oluşumunun ve kaşıntının önüne geçer.
  • Saç sirkesi kullanımı ürünün parlaklık veren etkisi sayesinde mat, donuk ve cansız görünümün giderilmesine katkıda bulunur. Aynı zamanda saçın ihtiyaç duyduğu nemi sağlayarak yumuşatır.
  • Saç sirkesinin faydalarını öğrenmek isteyenler ayrıca “Elma sirkesi saç uzatır mı?” sorusunun cevabını da merak eder. Sirkenin potasyumdan zengin olması ile saçlar sağlıklı ve hızlı şekilde uzar.

Kırıkları onaran sirke, saç dökülmelerin azaltılmasına da destek olur.