Sepetiniz

  • Sepetiniz boş!
Siparişlerde ücretsiz kargo
Tonik Nedir?
Ecomercek May 01, 2024 56

Tonik Nedir?

Tonik Nedir?

 

Sağlıklı ve ışıldayan bir cilde sahip olmak isteyenler, “Tonik nedir?” sorusuna cevap arayabilir. Tonik, içeriğinde cildin temizlenmesine ve arınmasına yardımcı olan bileşenler içeren ve antiseptik özelliğe sahip olan özel losyonlardır. Cilt, gün boyu makyaj ve çeşitli dış etkenler nedeniyle kirlenebilir. Tonikler, gözeneklere dolan kiri, yağı ve makyaj kalıntılarını temizleyerek cildin tazelenmesine ve yenilenmesine yardımcı olur. Tonikler, genellikle yüz için üretilse de saç ve tırnak tonikleri de bulunur. Bu ürünlerin içeriğinde biotin ve B7 gibi vitaminler yer alır. “Biotin nedir?” şeklinde araştırma yapanlar nemlendirici ve yumuşatıcı özelliklere sahip bakım ürünleri ile karşılaşabilir.

 

Tonik Ne İşe Yarar?

 

Günlük bakım rutinine yeni bir temizleyici ürün eklemek isteyenler, “Tonik ne işe yarar?” diye merak edebilir. Cilt bakımı sırasında kullanılan tonikler yalnızca cildi temizlemekle kalmaz, gözenekleri de küçültür. Tonik içinde bulunan salisilik asit gibi asitler, yağ ve kir nedeniyle genişleyen gözeneklerin küçülmesini sağlar. Özellikle bu amaçla üretilen tonikler cildi hafifçe soyabilir. Siyah nokta ve sivilce oluşumu bu sayede engellenebilir.

 

Doğal olarak asidik bir yapıda bulunan cildin pH değeri 5 ile 6 arasındadır. Ancak herhangi bir temizleyici ürün kullanıldıktan sonra pH dengesi bozulabilir. Tonikler, cildin pH dengesini koruyarak tenin parlak, yumuşak ve pürüzsüz olmasını sağlar. Toniklerin önemli özelliklerinden biri de uygulamadan sonra kullanılan bakım ürünlerinin etkisini artırmasıdır. Toniğin ardından uygulanan nemlendirici kremler ve serumlar, cilt tarafından daha iyi emilir. Bazı ürünler cildi nemlendirmek ve tazelemek haricinde farklı amaçlar için de kullanılabilir. Antioksidanlarla zenginleştirilen tonikler, ciltteki yaşlanma belirtilerini azaltabilir. Cilt dokusunu iyileştirdiği için ince çizgi görünümünü önleyebilir. Cildin savunma mekanizmalarını güçlendirerek sağlıklı görünmesine yardımcı olur.

 

Tonik Nasıl Kullanılır?

 

Günlük bakım rutininin önemli bir parçası olan tonik, cilt temizlendikten sonra kullanılır. Bir pamuğun üzerine az miktarda alındıktan sonra dairesel ve nazik hareketlerle cilde uygulanır. Bu işlem sırasında cilde çok fazla bastırmamak önemlidir. Tonikler, uygulama sırasında gözeneklerde biriken ve çıkmayan kiri alır. Bu nedenle pamuk üzerinde kirli bir katman oluşabilir. Tonikten en iyi verimin alınması için yeni bir pamukla uygulamanın devam ettirilmesi gerekir. Uygulamanın ardından pamuğun temiz kalması, kir tabakasının temizlendiği anlamına gelir. Tonik uygulamasından 1-2 dakika sonra cilt tipine uygun bir nemlendirici ya da yüz serumu sürülmesi de önemli bir noktadır. Tonikler hem gündüz hem de gece kullanıma uygundur ancak kolayca tahriş olan fazla hassas bir cilde sahip kişilerin tonikleri günde 1 kez kullanılması daha mantıklı olur.

 

Cilt Tipine Göre Tonik Nasıl Seçilir?

 

Toniğin fayda sağlaması için cilt tipine uygun bir ürün seçilmesi gerekir. Kuru cilt için yağlı ciltlere uygun bir ürün kullanmak, cildin daha da kuruyup çatlamasına neden olabilir. Tam tersi olarak yağlı cilt tipine sahip kişilerin kuru ciltlere uygun bir ürün kullanması sonucu ciltte daha çok sivilce oluşabilir. Bu nedenle kişilerin “Tonik ne demek?” sorusunun yanıtını öğrendikten sonra cilt tipine uygun ürünü belirlemesi faydalı olur. En iyi tonik çeşitleri cilt tipi ile uyumlu, deri üzerinde irritasyona ve hassasiyete neden olmayacak içeriklerle formüle edilen ürünlerdir.

 

Normal ve Karma Ciltler

 

Sebum oranı yüksek karma ve yağlı ciltler için uygun olan sıkılaştırıcı tonik çeşitleri, yağ içermemelidir. Yağ içerikli ürünler, akne ve sivilceye meyilli ciltler üzerinde olumsuz etki yaratır. Yüzün yanı sıra boyun bölgesinde de kullanıma uygun olan, bitki ve çiçek özleri ile zenginleştirilen çeşitler bakım rutinine dahil edilebilir. Karma ciltler için tonik çeşitlerinin kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de yağlanmanın görüldüğü bölgelerdir. Bu ciltlerde yalnızca T bölgesinde aşırı sebum ve sivilce oluşumu görülebilir. Normal ve karma ciltlere uygun ürünler yalnızca bu bölgeye uygulanabilir.

 

Kuru Ciltler

 

Kuru ciltler için uygun olan tonikler, içeriği sayesinde cildin nem oranını artırır. Gün içinde dış etkenlere bağlı olarak azalan nem için takviye yapar. Kurumaya bağlı olarak gelişen çatlama ve pul pul görünümün önüne geçer. Cildi daha parlak ve canlı gösterebilir. Kuru ciltler için tonik önerileri arasında gerginliği azaltıcı, rahatlatıcı ve ferahlatıcı etkiye sahip olanlar bulunur.

 

Hassas Ciltler

 

Tonik ile yapılan temizleme işlemi hassas ciltler üzerinde kızarıklığa ve tahrişe neden olabilir. Bu nedenle alkol barındırmayan ve vitaminlerle zenginleştirilmiş doğal tonik çeşitleri kullanılmalıdır. E vitamini ve gliserin içerikli ürünler cildin yatışmasına yardımcı olabilir.

 

Toniğin Faydaları

 

Tonik faydaları cilt tipine göre değişse de bu ürünler cildin yenilenmesine ve pH dengesinin korunmasına yardımcı olur. Kuru ciltlerin nemlenmesini sağlarken yağlı ciltlerde parlamaların önüne geçer. Sebum oranı yüksek ciltlerde biriken kiri ve yağı temizleyerek gözenekleri küçültüp sıkılaştırır. Düzenli kullanımla sivilce ve siyah nokta oluşumunu engelleyebilir. Nemlendirici özelliğe sahip olan ürünler ise günlük nem kaybını telafi ederek cilde sağlıklı bir görünüm verir.