Sepetiniz

  • Sepetiniz boş!
Siparişlerde ücretsiz kargo
Ürün Takip Sistemi (ÜTS) Nedir, Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar?
Ecomercek May 01, 2024 59

Ürün Takip Sistemi (ÜTS) Nedir, Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar?

Ürün Takip Sistemi (ÜTS) nedir?  

5324 Sayılı Kozmetik Kanunu gereğince insan vücudunun epiderma, tırnaklar, kıllar, saçlar, dudaklar ve dış genital organlar gibi değişik dış kısımlarına, dişlere ve ağız mukozasına uygulanmak üzere hazırlanmış ürünler, kozmetik ürün olarak kabul edilmekte olup kozmetik ürünlerin piyasaya arz edilmesinden önce Sağlık Bakanlığı’na bildirimde bulunulması zorunludur.  

Bildirimde bulunulan ürünler Ürün Takip Sistemi’ne (ÜTS) kaydedilir.  

ÜTS, ülkemizde üretilen veya ithal edilen tıbbi cihazlar, biyosidal ürünler ve kozmetik ürünlerin üretim bandından son kullanıcıya kadar ürünü izleyebilmek için geliştirilen bir projedir. Ürünler hem web sitesinden hem de mobil uygulama üzerinden sorgulanabilir.  

Kozmetik ürünümü ÜTS’de nasıl kontrol edebilirim?  

Web Sitesi: https://utsuygulama.saglik.gov.tr/UTS/ 

sitesine girdikten sonra “Bilgi Bankası” butonuna daha sonra solda listelenen panelde “Kozmetik Ürünleri Listele” kısmına tıklayınız. Bu kısımda ister ambalaj üzerinde yazan isimle isterseniz barkod numarasıyla arama yapabilirsiniz. Bizce en garanti seçenek barkod numarasıyla arama yapılmasıdır.  

Mobil Uygulama: ÜTS mobil uygulamayı telefonunuza indirdikten sonra barkod kısmını kamera ile taratarak veya yazarak ürün bilgisine ulaşabilirsiniz.  

Ürünüm ÜTS’de çıkmıyor bu ne anlama gelir? Ürününüzü ÜTS’de görememenizin birkaç nedeni olabilir:  

1- Web sitesinden sorgulama yapıyorsanız doğru kısımda bulunduğunuza emin olun. Kozmetik ürünler için “Kozmetik Ürünleri Listele” kısmında olmanız gerekmektedir.  

2- Ürünün Sağlık Bakanlığı’na bildirimi yapılmamıştır.  

3- Yapılan sorgulamalar 1 Mart 2016 tarihinden sonra piyasaya ilk kez arz edilen ürünler için geçerlidir.  

4- Firmaların kozmetik ürün bildirimi aşamasında “Bilgi bankası ve ÜTS mobilde görüntülensin mi?” sorusu yer almakta olup firmaların “Hayır” seçeneği seçmeleri durumunda ilgili ürün ve ürüne dair bilgiler bilgi bankası ve ÜTS mobilde görüntülenmemektedir.  

(*) (*) Sağlık Bakanlığı tarafından 19.10.2023 tarihinde yapılan duyuruya göre firmalar kozmetik ürün bildirimi yaparken “Bilgi bankası ve ÜTS mobilde görüntülensin mi?” sorusuna “Hayır” seçeneğini seçmeleri durumunda seçtikleri tarihten itibaren 3 ay süresince ilgili ürünlerin sadece isim ve barkod numaralarının sistemde görüntüleneceğini bildirmiştir. Ancak tüketicilerin doğru ve eksiksiz olarak bilgilendirilmesi adına 3 aylık süre sonunda ilgili ürünler bilgi bankası ve ÜTS mobilde otomatik görünür hale gelecektir.  

Ürünümün orijinal olup olmadığını ÜTS’den anlayabilir miyim?  

Her zaman değil. ÜTS, ürünün Sağlık Bakanlığı’nda kayıtlı olduğunu gösterir ve üretici firma tarafından başvuru yapıldığı için tüketiciye güven verir. Üretici firmanın anlaştığı resmi satış kanallarından ürün satın aldığınızda orijinalliğiyle ilgili endişe duymanıza gerek yoktur. İçerik bilgisi beyan edildiği gibidir ve tüketici güvenliği için çeşitli testlerden geçmiştir. Ancak, piyasada sahte kozmetik ürün üreticilerinin de olduğunu ve bir ürünü ambalajından barkoduna kadar her detayı kolay bir şekilde kopyalayabileceklerini unutmayınız. Bu sebeple aynı barkod sahte ürün üzerinde de olsa orijinal üzerinde de olsa ÜTS’de görüntülenecektir ve sizde ürün orijinalmış gibi bir algı yaratacaktır. Sahte kozmetik ürünler bir bildirimde bulunulmadığı için denetlenemezler ve ambalajında belirtilen içerikleri gerçekten içermeyebilirler. Sahte ürün, orijinal ürün ile karşılaştırıldığında kıvam, akışkanlık, renk ve koku gibi fiziksel özelliklerinde farklılıklar gözlemlenebilir. Uzun süreli sahte ürün kullanılması durumunda insan sağlığını riske atmaktadır.  

Kozmetik ürünlerinizi lütfen yetkili satıcılardan temin ediniz.  

 

Kaynakça 

https://www.titck.gov.tr/faaliyetalanlari/tibbicihaz/urun-takip-sistemi-uts https://www.titck.gov.tr/duyuru/kozmetik-firmalarinin-dikkatine-19102023203745