Sepetiniz

  • Sepetiniz boş!
Siparişlerde ücretsiz kargo
Uzmanlara Göre Geceleri Yapıyor Olabileceğiniz 5 Cilt Bakım Hatası
Ecomercek May 01, 2024 124

Uzmanlara Göre Geceleri Yapıyor Olabileceğiniz 5 Cilt Bakım Hatası

Günlük yaşamın sorumlulukları ve hızı karşısında sıklıkla ihmal ettiğimiz bir şey var: cilt bakımı. Oysa gün içinde çevresel uyaranlar, güneş, hava kirliliği ve makyaj yapanlar için makyaj gibi birçok faktöre maruz kalan cildinizin yenilenmesi ve tazelenmesi, cildinizin yıllar geçtikçe de genç ve sağlıklı kalması için oldukça önemli.

Clinical and Experimental Dermatology’de yayımlanan bir araştırmaya göre; iyi uyumak, daha az cilt yaşlanması ile ilişkilendirilmiştir. Araştırmada gözü kapalı olmayan kişilerin cilt bariyerinin bozulma olasılığının gözü kapalı olanlara kıyasla daha yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca gözü kapalı olmayanların görünüşlerinden daha az memnun olduğu bildirilmiştir.

Çalışmalardan elde edilen sonuçlara göre; güzellik uykusu gerçek bir fenomendir. Geceleri yapılan düzenli ve iyi bir cilt bakım rutini uykudan en iyi şekilde yararlanmanıza yardım eder.
New Orleans’taki Audubon Dermatology’de kurul onaylı bir dermatolog ve Louisiana State Universitesi’nde ve Tulane Universitesi’nde Dermatoloji bölümünde klinik profesör olan Deirdre Hooper’a göre; “Cilt her gece onarım modunda, gündüzün aksine cildinizi terletmiyorsunuz ve bu sayede kullanacağınız ürünler iyi bir şekilde cildiniz tarafından emilebilir.”.

Geceleri Yapılabilen Cilt Bakım Hataları

Cilt bakım ürünlerinin gece ve gündüz için tasarlanıp tasarlanmadıkları cilt bakım rutinleri için oldukça önemli bir kriter. Gündüz kullanımı önerilen ürünleri gece kullanarak cilt tahriş riskinizi arttırmamanız da bu nokta oldukça önemli. Uzmanlara göre geceleri cilt bakımında yapılan hatalar:

1-Yatağa Yatmadan Önce Yüzü Yıkamamak
Uzun ve yorucu bir günün ardından hepimizin tek istediği: evet, sadece yastığa kafayı koyup hiçbir şey yapmadan yatmak. Ancak bu noktada yüzü yıkamayı unutmamak çok önemli. Hooper’a göre, özellikle cildiniz hassas ve kuruysa sabahları yüzünüzü yıkamak gerekli değil, ancak akşamları kesinlikle zorunluluktur. Gün boyunca ciltte biriken yağın ve kirin temizlenmesi ile akne oluşumunun en aza indirgenmesi ve hatta cildin erken yaşlanmasının önlenmesi mümkün. Birçok insan buna üşeniyor fakat bir öneri olarak, en azından misel yüz mendilleri baş ucunda tutularak üşengeç zamanlarda en azından cildin temizlenmesi hiç temizlenmemesinden iyi olacaktır.


2-Retinoidi Düzenli Kullanmayı Bırakmak

Retinoid içeren kremler veya serumlar son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz cilt bakım ürünlerinden. Genellikle yaşlanma karşıtı etkisi için dermatologlar tarafından önerilen bu ürünler düzenli, uzmanların önerdiği şekilde ve süre zarfında kullanılmalıdır. Harvard Health Publishing’e göre A vitamini türevi olan retinoller veya retinoidler, ince çizgiler ve kırışıklıklar ile ciltteki kollajen üretimini hızlandırarak savaşır. Yapılan bazı bilimsel taramalarda analiz edilen tüm çalışmaların sonucunda, retinol içeren kremin düzenli kullanımıyla ciltteki kırışıklık görünümünün azaldığı, cilt tonunda eşitlenmeleri sağladığı ve ciltteki istenmeyen koyu lekeleri azalttığı görülmüştür. Tüm bunlara ek olarak retinoidler, cilt yenilenmesini arttırırken cildinizi tahriş de edebilir. Eğer cildinizde retinoid kullanırken (az yüzdelerde kullanıma başlamanıza rağmen) yüksek oranda kuruluki kızarıklık veya soyulma gibi yan etkileri görürseniz kullanmayı tamamen bırakıp bir dermatoloğa danışmanız faydalı olacaktır.

Bunun yanında ek olarak; New York, Long Island'daki Schweiger Dermatology Group'ta kurul onaylı bir dermatolog olan Dr. Charisse Dolitsky’e göre cildiniz alerjik bir reaksiyon gösterdiğinde kullanmayı bırakmanız fakat cildiniz sakinleştiğinde, kullanmaya devam etmeniz öneriliyor. Ancak daima küçük, bezelye büyüklüğünde bir miktar uygulamanız daha iyi olacaktır. Reçeteli olan retinoidler reçetesiz olanlara kıyasla daha güçlü içerikte olsalar da yine de reçetesiz olan retinoidleri öneren Dolitsky, hemen ardından nemlendiricinin ihmal edilmemesi gerektiğini de ekliyor.

3-Geceleri Nemlendirici Kullanmamak

New York’ta Mount Sinai Hastanesi’nde Dermatoloji’de kozmetik ve klinik araştırma direktörü olan Joshua Zeichner, cildin nem seviyelerinin öğleden sonra ve akşama doğru düşme eğiliminde olduğu ve yatmadan önce bir nemlendiriciyi cilt bakımı rutininizin önemli bir parçası olması gerektiğini söylemektedir.

Nemlendirici ürünler, sadece cildin nemlendirilmesini sağlamakla kalmayıp aynı zamanda güçlü aktif bileşenler yüzünden tahriş olan veya kuruyan cildin tahrişini azaltarak ürünün kullanımını kolaylaştırmayı sağlar. Zeichner, cildin gece boyunca nemli, yumuşak ve esnek olmasını sağlamak amacıyla içinde seramid, dimetikon, gliserin veya hiyalüronik asit olan nemlendiricilerin kullanılmasını öneriyor.

4-Geceleri Yanlış Antioksidana Güvenmek

Hooper’a göre, özellikle C vitamini gibi antioksidan maddeler cildi “en iyi” sabahları korur. Bu antioksidanlar gün boyu cilde saldıran serbest radikalleri etkisiz hale getirerek ciltte görev yapar.
Not: serbest radikaller, sağlıklı hücrelere saldırarak onlara zarar veren ve hastalığa katkıda bulunan zararlı maddelerdir.

Cildiniz için seçtiğiniz iyi özellikte bir C vitamini serum pahalı olabilir. Bu sebeple aslında gündüzleri iyi çalışan bu serumu geceleri kullanırsanız paranızı boşa harcamış olursunuz. Geceleri rutinlerinize dahil edeceğiniz antioksidan içerikli serum için “resveratrol” içeren serumlar uygun olabilir. Eğer gündüz rutininizde resveratrol içeren bir serum kullanırsanız, bu madde güneş tarafından etkisiz hale gelebilir ve işe yaramaz. 

Sonuç olarak; eğer yapılabiliyorsa, cilt bakım rutinlerinde gece ve gündüz olmak üzere birden fazla çeşitte özellikleri dikkate alınan antioksidan maddeler kullanılırsa daha kapsamlı bir koruma sağlanır.

5-Cilde Çok Sert Dokunmak ve Sık Eksfoliye Etmek
Özellikle cildinizi soyan bir asit veya aktif içerikli maddeler rutinlerinize eklediyseniz, cildiniz zaten hücre yenilemesi sırasında pul pul dökülmeye başlayacak. Sizin cildinize dokunma dürtünüze engel olmamanız veya cildinizi ekstra ürünler ile eksfoliye etmeniz, cildinizde tahrişe ve alevlenmeyi arttırmaya neden olur. Haftada bir kere eksfoliye etmeniz cildiniz için yeterli olacaktır.


(Lobo V, Patil A, Phatak A, Chandra N., 2010 )

 

(Oyetakin-White P, 2015 )

(https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/do-retinoids-really-reduce-wrinkles)