Sepetiniz

  • Sepetiniz boş!
Siparişlerde ücretsiz kargo
Bromelain Nedir?
Ecomercek May 01, 2024 58

Bromelain Nedir?

Sağlık konusunda toplumsal bilinç arttıkça kişiler kendilerini hastalıklara karşı korumak için çeşitli takviyeler kullanmaya başlar. Son zamanlarda popüler hale gelen bromelain de sağladığı faydalarla günden günde kullanımı artan gıda takviyeleri arasında yer alıyor. Dolayısıyla pek çok kişi de “Bromelain nedir, bromelain ne işe yarar?” sorularını sıklıkla araştırıyor. Ananasın hem sap kısmı hem de meyvesinden elde edilen özü olan bromelain, ananasta bulunan enzimlerden oluşur.

Ananas kaynaklı bu enzim topluluğu, proteinin daha hızlı şekilde parçalanmasını ve böylece sindirilmesini sağlar. Bromelainin sağladığı faydalar arasında şişlik ve ödemi azaltması öne çıkar. Ancak olumlu etkileri bununla sınırlı değildir. Nazal problemlerden iltihaba bağlı hastalıklara, sindirim sistemi rahatsızlıklarından kansere kadar birçok sağlık sorununun görülme olasılığını da azaltır. 

Bromelain Ne İçin Kullanılır?

Bromelain, eski zamanlarda Orta ve Güney Amerika’da sağlık sorunlarının tedavi edilmesi amacıyla kullanılan bir enzim karışımıdır. Şimdilerde ise ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından genellikle güvenli kabul edilen bir diyet takviyesi olarak bilinir. Çoğunlukla zayıflama etkisi gösteren ürünlerin içerisine konan bu madde özellikle ödem attırıcı olması ile kilo verme konusunda yardımcıdır.

Pek çok kişi çoğu zaman ananas tüketerek veya ananas suyu içerek bromelain takviyesi almaya çalışır. Ancak direkt olarak ananas tüketmek bu enzimden faydalanmak için yeterli değildir. Bu noktada bromelain tablet çeşitleri devreye girer. Bu noktada bu tür takviyelerin doktor kontrolünde kullanılması gerektiğine dikkat edilmelidir. Reçetesiz olarak satılan takviyeler için her kişinin alması gereken miktar değiştiğinden kullanım öncesinde doktora danışılması tavsiye edilir.

Zayıflama etkisi ve bromelain ile zayıflayanlar nedeniyle birçok kişi bu gıda takviyesini zayıflamak için kullanır. Ancak bu ürünleri kullanırken ilk amaç zayıflamak olmamalıdır. Öncelikle sağlığın korunması hedeflenmelidir. Ayrıca doz aşımı durumunda doğal ürünlerde dahi ciddi komplikasyonlar oluşabileceği de unutulmamalıdır.

Bromelainin Faydaları Nelerdir?

Bromelain faydaları arasında sindirim sistemine yaptığı katkılar önemlidir. Et ve tavuk gibi bol proteinli yemeklerle birlikte bromelain takviyesi alınması sonucunda vücut proteini etkili bir şekilde kullanabilir. Ayrıca mide ağrısı, mide yanması ve mide ekşimesi gibi sorunlar için de doğal bir çözüm olarak bilinir. 

Ameliyat sonrasında bromelain kullananlar, yaralanma ya da farklı sebeplerle ortaya çıkan ödemleri kısa sürede giderebilir. Mikroplarla etkili olarak savaşan bromelain kanın pıhtılaşmasının da önüne geçebilir. Bromelainin diğer faydaları ise şunlardır:

  • Akciğerle ilgili problemler, astım ile bronşit gibi nefes alma sorunlarının hafifletilmesini sağlayarak daha rahat nefes almaya yardımcı olabilir.
  • İltihap oluşumunu engelleyen madde aynı zamanda iltihap kaynaklı şişlik ve ağrıların da azaltılmasını sağlayabilir. Ek olarak artrit semptomlarını da hafifletebilir.
  • Kanser hücrelerinin büyümesinin önüne geçtiğinden bahsedilen bromelain, bu sayede kansere karşı son derece etkin bir koruma sağlayabilir.
  • Kanın pıhtılaşmasına engel olarak kardiyovasküler hastalıkları da önleyebilir.
  • Bağışıklığı kuvvetlendirmesi ile bilinen bromelain ayrıca pankreas yetmezliğinde de etkili olabilir.

Bromelainin Cilt Sağlığına Faydaları Nelerdir?

Sağlığın yanı sıra bromelainin cilde faydaları da oldukça fazladır. Özellikle arbutin kullanımı sonucundaki gibi parlak bir cilde kavuşma konusundaki etkileri, bromelain kullanıcı yorumlarında sıkça bahsedilir. Bu noktada akıllara “Arbutin nedir?” sorusu gelebilir. Arbutin, cilde sağladığı katkılarla bilinen ve bu nedenle cilt bakım ürünlerinin formüllerinde sıklıkla yer verilen bir etken maddedir.

Bromelain, antiinflamatuar, antibakteriyel ve antioksidan bir yapıya sahiptir. Bu özellikleri sayesinde birçok kişinin şikayetçi olduğu akne, yara, döküntü veya iltihap gibi cilt problemlerine doğal bir çözüm olabilir. Ölü cilt hücrelerini yok eden bromelain, cilt hücrelerinin yenilenmesini destekler. Bunun sonucunda ise cildin daha sağlıklı olmasını sağlar.

Bromelain Nasıl Çalışır? 

Bromelain, çeşitli hastalıklar için etkili bir yöntem olarak bilinir. Yapılan araştırmalara göre sinüzit hastalarının tedavi boyunca kullandığı bromelain, nefes almada yaşanan zorluklar ile iltihaplı akıntıların büyük ölçüde azalmasını sağlayarak süreci hızlandırmıştır. 

Vücudun herhangi bir yerinde oluşan iltihaplar, kişinin son derece şiddetli ağrılar hissetmesine neden olabilir. Özellikle ameliyat sonrası gibi inflamasyon riskinin arttığı zamanlarda bromelain takviyesi almak iltihap ve iltihap ağrısının önüne geçmeye yardımcı olabilir. Bu sayede iyileşme süreci de hızlanır.

Bromelain, aynı zamanda kansere karşı da etkili bir koruyucudur. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkıda bulunarak kansere karşı bünyenin güçlenmesine yardımcı olur. Bununla birlikte yapılan testler, bromelainin kanser hücrelerinin büyümesini durdurabileceğini de göstermiştir.

Bromelain Nasıl Tüketilmelidir? 

Çok fazla faydası bulunan bromelain nasıl kullanılır, merak edilen bir sorudur. Doktor kontrolünde alınması gereken bu takviye için kullanım miktarı kişiden kişiye değişir. Bununla birlikte genellikle sabah ve akşam birer defa olmak üzere 80 ila 240 mg arasında bromelain alımı tavsiye edilir. Kişiye en uygun dozaj için mutlaka doktora başvurulması gerekir.

Bromelainin Zararları Var Mıdır?

Bromelainin birçok faydası bulunsa da zaman zaman istenmeyen etkilere neden olabilir. Özellikle yüksek dozda alındığı takdirde mide bulantısı, kusma, ishal ve normalden daha ağır regl kanaması gibi yan etkiler ortaya çıkabilir. Bundan dolayı bütün gıda takviyelerinde olduğu gibi bromelain de kullanılmadan önce mutlaka doktora başvurulmalıdır.