Sepetiniz

 • Sepetiniz boş!
Siparişlerde ücretsiz kargo
Enzim Peeling Nedir?
Ecomercek May 01, 2024 74

Enzim Peeling Nedir?

Enzim Peeling Nedir, Ne İşe Yarar?

Cilt renginde meydana gelen değişimler ya da cilt yüzeyinde oluşan kahverengi lekeler; güneş ışınlarına maruz kalma, yaşlanma, akne ve sivilceler, hamilelik veya menopoza bağlı hormonal dalgalanmalar gibi pek çok faktörün sonucu olabilir. 

Bronzlaşma sırasında cildin koyulaşmasından ve uzun süre güneşe maruz kalındıktan sonra kahverengi lekelerin oluşmasından melanin sorumludur. Östrojen hormonu, ciltte koyu renkli lekelere sebep olan melazma oluşumundan sorumlu melanin üretimini etkileyebilir. 

Hiperpigmente bölgelerde melanin üretimini engellemek, cilt tonundaki renk farklılıklarını gidermek ya da hafifletmek için kullanılan depigmentasyon işlemi, “Enzim peeling nedir?” sorusunun yanıtını verir. Bu uygulama cosmelan ve dermamelan isimleriyle de bilinir. Yöntemin başarılı olmasında, ciltte melanin üretiminde görev alan tirozinaz enziminin inhibe edilmesi etkilidir. Uygulama ile melanin üretimi ve oluşumu baskılanır.

Enzim Peeling Nasıl Uygulanır?

Cildinde lekeler bulunan kişiler, “Enzim peeling nasıl uygulanır?” sorusunun yanıtını arayabilir. Tedaviye başlanmadan önce cilt muayene edilerek lekelerin durumu kontrol edilir. Yüz ve boyun gibi uygulamanın yapılacağı bölge kir ve makyaj kalıntılarından tamamen arındırılarak temizlenir. Enzim peeling, tipik bir yüz maskesi şeklinde görünür. Bütün yüze ve özellikle lekelerin yoğun olarak görüldüğü bölgelere birkaç kat şeklinde uygulanır.

Ürün, yüze yerleştikten sonra bileşenlerine göre yüzde 4-12 saat arasında kalmalıdır. Cilt, bu sürede peelingi emmeye başlar. Uygulama klinikte başlasa da bu aşamadan sonra evde devam eder. Tedavi amacına uygun olarak uzmanlar tarafından belirtilen sürenin sonunda maskenin kalıntıları temizlenir. Cildin korunması amacıyla tedavi sonrası nemlendirici ürünlerin kullanılması gerekir. 

Uygulamadan birkaç gün sonra peeling başlar ve evde bakım kremleri uzmanların önerdiği süre boyunca günde birkaç kez kullanılır. Bu sırada soyulan cildin altından gözle görülür şekilde daha parlak bir cilt ortaya çıkar. İlk 1 hafta içinde cilt lekeleri önemli ölçüde kaybolduğu için net ve parlak cilt görülebilir. Nemlendirici ve serinletici bakım sonrası ürünlerin sürekli kullanımıyla cilt yalnızca birkaç hafta sonra lekesiz hale gelir.

Tedavi, lekeleri gidermeyi ve hafifletmeyi amaçladığı için maske ve bakım sonrası ürünlerin uygulanmasından sonra ciltte sıcaklık, yanma ya da rahatsızlık hissedilebilir. Cilt soyulurken görülen yan etkiler arasında kızarıklık, kuruluk ve hassasiyet bulunur. Hastanın ışıktan korunmaya sürekli özen göstermesi de gerekir. Tedaviden sonra güneş koruyucu kullanılması önerilir. 

Enzim Peeling Haftada Kaç Kez Uygulanmalıdır?

Enzim peeling belirli periyotlarla değil, yalnızca bir sefer uygulanan bir yöntemdir. Doktor kontrolünde uygulandıktan ve belirlenen süre dolduktan sonra yüzden temizlenir. Ardından, tedavinin geri kalanında kişilerin verilen kremleri ortalama 3 ay boyunca kullanmaya devam etmesi gerekir. Uygulamadan sonraki 2-4 hafta arasında kontrol gerçekleştirilir. Herhangi bir komplikasyon görülmemesi için doktorun önerisi ile 6 aya kadar belli aralıklarla kontrole gitmekte fayda vardır.

Cosmelan (enzim peeling), sadece bir klinikte gerçekleştirilebilen ve evde bakım ile daha iyi sonuçlar alınabilen bir yöntemdir. Tedavi sürecinin tamamlanması ve sonuçların başarılı olması için harici krem kullanımı gerekebilir. Evde devam eden işlem için “Enzim peeling nasıl kullanılır?” sorusunun en doğru yanıtını, uygulamayı yapan uzmanlar verebilir. Kullanılması gereken her kremin etken maddesi ve kullanım miktarı değişiklik gösterebilir. En doğru sonuçlar için kremlerin ara verilmeden kullanılması gerekir.

Enzim Peeling’in Faydaları

Enzim peeling, özellikle güneş ışınları nedeniyle ciltte oluşan koyu lekeleri, pigmentasyonu ve melazmayı ortadan kaldırmak amacıyla kullanılan etkili yöntemlerden biridir. Tedavinin faydaları şu şekildedir:

 • Leke tedavisinde tercih edilen etkili yöntemlerden biridir.
 • Her cilt tipine uygun olabilir.
 • Yan etkisi yok denecek kadar azdır.
 • Mevsim fark etmeksizin her zaman uygulama yapılabilir. 
 • Uygulama invaziv (vücudun delinmesi veya kesilmesi ile vücudun bütünlüğünün bozulması) olmadığı için minimum ağrı ve acı içerir.

“Enzim peeling ne işe yarar?” merak edenler; bu uygulamanın koyu lekelerin, yaşlılık lekelerinin, melazmanın ve hiperpigmentasyonun tedavisinde %95'lik bir etkinlik oranına sahip olduğu ile karşılaşabilir.

Enzim Peeling Hangi Ciltlerde Kullanıma Uygundur?

Enzim peeling her cilt tipi için uygun olsa da özellikle leke problemi yaşayan ciltler üzerinde etkilidir. Güneş lekeleri, melazma ve lentigo olarak da bilinen yaşlılık lekeleri gibi lekelerin giderilmesi amacıyla uygulanabilir.

Enzim peeling için uygun olmayan durumlar ise aşağıdaki gibidir:

 • Cilt yüzeyinde açık yaraların ya da herhangi bir enfeksiyonun bulunması
 • Herpes olarak da bilinen aktif uçuk enfeksiyonu
 • Yoğun sigara kullanımı
 • Hamilelik ya da emzirme
 • Son 1 yıl içinde orta şiddette ya da derin peeling işlemi yaptırılması

Enzim peeling önerileri sayesinde uygulama hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak mümkündür.

Enzim Peeling Yüzde Ne Kadar Kalmalıdır?

Enzim peeling uygulaması iki aşamadan oluşur. İlk aşamada doktor ya da güzellik uzmanı cilde maskeyi uygular. Maske, tedavinin amacına ve cilt tipine bağlı olarak uzmanların belirlediği süre kadar yüzde kalır. Bu süre, maskede kullanılan bileşenler de göz önünde bulundurularak belirlenir. Genellikle 4-12 saat arasında maskenin kalması gereklidir. İşlem, evde enzim peeling uygulaması şeklinde devam eder.

Hastalar, bu sürenin sonunda tedavinin devam etmesi için maskeyi evde temizleyebilir. Ardından bakım kremleri ile tedavinin etkisini sürdürür ve derinleştirir. Tedaviye evde devam edilmesi, klinikte başlanan tedavinin kalıcılığını ve hiperpigmentasyonun etkili bir şekilde giderilmesini sağlar. Doğru ve etkili bir tedavi için “Enzim peeling evde nasıl yapılır?” sorusunun yanıtının da uzmanlardan alınması gerekir.

Kimyasal ve Enzim Peeling’in Birbirinden Farkı Nedir?

Cildin yenilenmesini ve canlanmasını sağlayan kimyasal peeling; siyah noktalar, ölü deri, sivilce ve akne izleri, cilt yüzeyinde oluşan kırışıklıklar gibi cilt problemlerinin iyileştirilmesini sağlayan yöntemlerden biridir. Bu uygulamadan önce kişilerin cilt yapısına ve deri problemlerine uygun olarak salisilik asit gibi içeriklere sahip olan kimyasallar belirlenir. Cildin soyulmasını da içeren bu işlem, belli bir süre sonra etkisini kaybettiği için uygulamanın yeniden yapılması gerekebilir. Kimyasal peeling, cildin alt tabakalarına kadar uzanan derin kırışıklıklar ve sarkmalar üzerinde etkili olmayabilir.

Kimyasal peeling ve enzim peeling arasındaki en önemli fark, kimyasal peeling uygulamalarında cildin üst katmanının soyulmasıdır. Bu nedenle seansların ardından cilt yüzeyinde leke kalma riski vardır. Enzim peeling ise cildin daha alt katmanlarına etki ederek melanin oluşumunu azaltabilir. Cildin üst katmanı olan epidermise etkisi az olduğu için leke kalma riski yoktur.

Enzim peelingin kimyasal peelingten ayrıldığı noktalardan biri de melazma için en uygun yöntemlerden biri olmasıdır. Genel olarak pigmentasyonu engellerken melazma belirtilerini ortadan kaldırmaya ya da azaltmaya yardımcı olur. Melazmanın herhangi bir tedavisi olmadığı için bu yöntemle lekelerin azalması sağlanır.

Enzim peeling ve kimyasal peeling seans sayısı yönünden de birbirinden ayrılır. Kimyasal peelingin etkisini göstermesi için genellikle 2-4 hafta arasında ortalama 6 seans yapılması gerekir. Enzim peeling kullananlar için tek seans yeterlidir.

Enzim Peeling Ciltte Ne Kadar Sürede Etki Gösterir?

Uygulamanın ardından ilk haftanın sonunda cilt durumunda gözle görülür bir renk değişimi meydana gelir ancak tedavi en az 3 ay sürmelidir. Tedavinin kısaltılması, başlangıç ​​durumuna geri dönüşle sonuçlanabilir. Bu durumda tedavinin birinci aşamadan başlanarak tekrarlanması gerekir. 

Enzim peeling tedavisi boyunca evde kullanılması gereken enzim peeling ürünlerinin düzenli uygulanması önemlidir. Güzellik uzmanları ya da doktorlar, genellikle farklı etken maddelere sahip olan üç farklı krem kullanılmasını önerir. Düzenli kullanılması gereken krem ve bakım kreminde C vitamini olarak da bilinen askorbik asit, titanyum dioksit ve kojik asit gibi bileşenler bulunurken asıl etki yaratan kremde ayrıca arbutin ve azelaik asit de yer alır. Yüz ve boyun bölgesinde cildin beslenmesi ve nemlenmesi amacıyla E vitamini, K vitamini, gliserin ve amniyotik sıvı gibi bileşenlerin yer aldığı kremler de kullanılır. Enzim peeling markaları bu işleme uygun ürünler sunar.

Enzim peeling yaptıranların yorumları da bu işlemi yaptırmak isteyenler için yol gösterici olabilir.

Enzim Peelingin Zararları Var Mı?

Enzim peelingin yapılmaması gereken durumlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Cilt alerjileri
 • Aktif uçuk
 • Bakteriyel ve viral enfeksiyonlar
 • Işığa aşırı duyarlılık
 • Yara izi eğilimi

Enzim peeling yaptıranlarda en sık görülen yan etkiler 7-10 gün kadar ciltte soyulma, kızarıklık, hassasiyet, akne lezyonlarının şiddetlenmesi ve uygun güneş koruması kullanmayanlarda tedavi sonrası hiperpigmentasyondur. Cildi soyan asitler nedeniyle tedaviyi takip eden iki hafta içinde kızarıklık, hassasiyet ve soyulma devam edebilir.