Sepetiniz

  • Sepetiniz boş!
Siparişlerde ücretsiz kargo
Saç Bakımında Kullanılan Doğal Yağlar Nedir?
Ecomercek May 01, 2024 60

Saç Bakımında Kullanılan Doğal Yağlar Nedir?

Doğal saç yağları; saç ya da cilt için kullanıma uygun, işlenmemiş, başka hiçbir bileşen içermeyen ve doğal haliyle bırakılmış ürünlerdir. Bu ürünlere diğer bileşenlerin karıştırılması ya da eklenmesi, yağın ana faydalarının etkinliğini azaltabilir veya ortadan kaldırabilir. Yağları doğal ya da buna en yakın hallerde elde etmek gerekir. Düşük sıcaklıklarda veya ısı kullanılmadan çıkarılan saç bakım yağı çeşitlerinde doğal bileşenler korunur.

Saç Bakımında Kullanılan Doğal Yağlar Nelerdir?

Saçlar, çeşitli sebeplerle nemini, canlılığını, parlaklığını, gücünü ve genel olarak sağlığını kaybedebilir. Kimyasal içeren ürünler, güçsüz saçların daha da cansızlaşmasına sebep olabilir. Saç bakım yağı önerileri ise uygun ve doğal yağlarla saç dökülmesinden kepeklenmeye, kuru ve mat görünümden aşırı yağlanmaya kadar pek çok sorunun çözümü haline gelir. 

İlik Yağı

Vücudun yapı taşlarından biri olan kolajen, eklem ve kasların hareket etmesini sağlayan bir tür proteindir. Vücut, ihtiyaç duyduğu kolajeni kendi üretse de özellikle 30’lu yaşlardan sonra kolajen miktarı azalmaya başlar. Azalan kolajenin etkileri ciltte daha fazla görülür ancak saçlar da bu eksiklikten etkilenir. Saç oluşumu, kolajenle doğrudan ilişkilidir. Saçların dökülmemesi ve daha hızlı uzaması için kolajene ihtiyaç duyulur.

Kolajen deposu olan ilik yağı, saçın yapı taşı protein olduğu için saç sağlığının korunmasında etkilidir. Saf ilik yağı, kuru saçların canlanmasına yardımcı olurken saç kökünü besleyerek dökülmelerin ve kepeklenmenin önüne geçebilir. 

At Kuyruğu Yağı

At kuyruğu yağı, silika içerdiği için kafa derisinde sebum dengesini sağlar ve yağlanmanın önüne geçilmesine yardımcı olur. Antioksidan özellikli bu yağ, saç köklerini uyararak kan dolaşımını hızlandırır. Selenyum ve sistein içeriği ile saç büyümesini teşvik ederken saçın güç kazanmasını da sağlar. 

Şerbetçi Otu

B6, C ve E vitaminlerini içeren şerbetçi otu, doğal ve uçucu yağ grubunda bulunur ve antiseptik özelliğe sahiptir. Antioksidan özelliği ile serbest radikallere karşı bariyer görevi gördüğü için saç bakımında kullanılır. Saç dökülmesi ve kepeklenmeyi önlerken saçın eski parlak görünümünü kazanmasına yardımcı olur.

Evde saç bakım yağı karışımı yapmak isteyenler, kaynatılan şerbetçi otunu süzüp soğuttuktan sonra kullanabilir.

Havyar Yağı

A, B ve D vitaminlerinin yanı sıra peptit ve amino asitlerle saça bakım yapan havyar yağı, arındırıcı etkiye sahiptir. Saç derisine etki ederek derinin rahatlamasını sağlarken saç tellerini yumuşatır. Özellikle ısıl işlemler ve boya işlemleri görerek yıpranan saçlar üzerinde etkilidir. Maske ve şampuanların içine belli miktarlarda karıştırılarak kullanılabilir.

Aspir Yağı

Oleik asit ve lipit olarak da bilinen Omega 6 yönünden zengin olan aspir yağı, saçı besleyici olması ile öne çıkar. İçerdiği lipitlerle hücre yenilenmesini sağlarken kuru saçların tekrar parlak görünmesine yardımcı olur. Kan dolaşımını da artırdığı için saçların güçlenmesini sağlayabilir. 

Derinlemesine bakım için tercih edilen aspir yağı duştan önce uygulanıp saçta bekletilebileceği gibi duş sonrası saç bakım yağı olarak da kullanılabilir.

Yeşil Çay Ekstresi

Doğal olarak anti-inflamatuar özellik gösteren ve B vitamini içeren yeşil çay ekstresi, antioksidanlar ve amino asitler yönünden de zengindir. Saç köklerini uyarmak, saç tellerini güçlendirmek ve saç oluşumunu desteklemek amacıyla saç bakım uygulamalarında kullanılır. Onarıcı etkisi sayesinde saç uçlarında kırık oluşumunu da engelleyebilir. 

Amla Yağı

Amla yağı; antioksidanlar, C vitamini ve çeşitli mineraller yönünden zengindir. Amla saç bakım yağı bu içeriği ile özellikle saçların daha hızlı uzaması amacıyla kullanılır. Kafa derisini korur, saç tellerini güçlendirir ve saç dökülmelerini azaltabilir. Bunun dışında kuruyan saçlara nem takviyesinde bulunurken kepek oluşumunu önleyebilir. Amla saç bakım yağı kullananlar saç uçlarında bulunan kırıkları da önleyebilir.

Mongongo Yağı

Afrika menşeli mongongo yağı, eleostearik asit içerdiği için özellikle kıvırcık saça sahip olan kişiler tarafından kullanılır. Saç tellerini pürüzsüzleştirirken elektriklenmenin önüne geçebilir. Cansız buklelere parlaklık verir ve sıkı bir görünüm oluşturur. Duş sonrasında birkaç damla kullanıldığı için durulanmayan saç bakım yağı çeşitleri arasında bulunur.

Yılan Yağı

Eski Mısır’da da kullanıldığı bilinen ve yılanlardan elde edilen yılan yağı, özellikle saç dökülmesi için kullanılan doğal yağlardan biridir. Dökülmenin önüne geçerken saç tellerinin hızlı uzamasına yardımcı olabilir. Kimyasallar nedeniyle yıpranan ve parlak görünümünü kaybeden saçlara eski görünümünü kazandırabilir.

Avokado Yağı

C ve E vitamini içeren avokado yağı, saç köklerinin güçlenmesine yardımcı olan bileşenlere sahiptir. Kökten uca kadar nemlendirme yaparken saç köklerinin beslenmesini sağlar. Böylece dökülme problemlerini en aza indirirken saça parlak bir görünüm kazandırır.

Saç maskesi olarak kullanılabilen avokado yağı evde de hazırlanabilir. Yumurta ve bal ile karıştırıldıktan sonra saça uygulanır ve ortalama 30 dakika beklendikten sonra durulanır.

Macadamia Yağı

Vitamin ve yağ asitlerinin yanı sıra demir, kalsiyum ve fosfor gibi mineralleri içeren macademia yağı; kuru, yıpranan, gücünü kaybeden ve kırılan saçlar üzerinde etkilidir. Kafa derisinde sebum üretimini dengelerken saç köklerini onarır. Saç kökleri tarafından hemen emilir ve saçların hacimli görünmesine yardımcı olur.

İspanyol Yosunu

A, C, E, K ve B vitaminleri yönünden zengin olan İspanyol yosunu; demir, magnezyum ve çinko da dahil olmak üzere toplam 92 mineral içerir. Bakım uygulamalarında kullanıldığında saçın zarar görme riskini azaltabilir. Yağ asitleri ve folik asit içeriği ile doğal saç uzamasını teşvik eder. İspanyol yosunu saç bakım yağı faydaları arasında saçların nemlendirilmesi ve UV hasarlarına karşı korunması da bulunur.

Kırkkilit Otu

At kuyruğu otu olarak da bilinen kırkkilit otu, antioksidanlar yönünden zengindir. Selenyum, potasyum ve magnezyum kaynağı olmasının yanı sıra silisik asit ve silika içerir. Özellikle silika, saç derisini beslediği için saçların daha hızlı uzamasını ve uçların kırılmamasını sağlayabilir. 

Kırkkilit otunun kaynatıldıktan sonra süzülüp soğumaya bırakılması gerekir. Çok sıcak su saçların yıpranmasına neden olabilir. 

Sapote Yağı

Vitamin açısından zengin ve hafif olan sapote yağı, kafa derisinde fazla sebum üretimini dengelemeye yardımcı olur. Saç derisini yatıştırıp beslerken derideki kaşıntıları ve kepeklenmeyi önleyebilir. Saç kremi olarak kullanıldığında karışan tellerin rahat açılmasını sağlayabilir. Sapote yağı sayesinde saç elastikiyetini ve yumuşaklığını koruyabilir.

Marula Yağı

C ve E vitaminlerinin yanı sıra antioksidanlar ve yağ asitleri yönünden zengin olan marula yağı, nemini kaybeden saçlara nem takviyesi yapar. Özellikle kuru ve yıpranmış saçların parlak bir görünüme kavuşmasını sağlayabilir. Elektriklenmeyi önleyerek saç tellerinin düzgün görünmesine yardımcı olur. Saç köklerini beslerken kırık uçların oluşmasını önler.

Tamanu Yağı

Asya’da tropikal tamanu ağaçlarının meyvelerinden elde edilen tamanu yağı, saç derisi ve saç telleri üzerinde iyileştirici ve besleyici etkiye sahiptir. Anti-inflamatuar olduğu için saç köklerini destekler ve saçların sağlıklı, hızlı ve güçlü uzamasına yardımcı olur. Saçta ağırlık yapmadan nem dengesini sağlayabilir. UV ışınlarından koruyucu özellik gösterdiği için saçların güneşten zarar görmesinin önüne geçebilir. Fön gibi ısıl işlemlerden önce uygulandığında hasarlara karşı saçları koruyabilir. Bu anlamda en iyi durulanmayan saç bakım yağı çeşitleri arasında bulunur.

Kanola Yağı

Kanola, bir tür kolza tohumu çeşididir. Erusik asit oranı oldukça düşük olan bu tohumdan kanola yağı çıkarılır. E vitamini içeriği ile özellikle neme ihtiyaç duyan saçlar üzerinde etkilidir. Mat saçların canlanmasına, saç köklerinin onarılmasına ve kafa derisinde kan dolaşımının iyileştirilmesine katkıda bulunabilir.

Yüksek oranda oleik asit (%60) ve linoleik asit (%20) içerdiği için saçların hızlı uzamasını sağlayan kanola yağı, ayrıca kepeklenmeyi önleyebilir. İçeriğinde bulunan lipitler ise saçın parlak görünmesine yardımcı olur.

Murumuru Yağı

Oleik asit, laurik asit ve miristik asit gibi doğal olarak oluşan yağ asitlerini içeren murumuru yağı, saça genel sağlığını kazandırmaya yardımcı olur. Derinin derin katmanlarına nüfuz ederek nem dengesinin korunmasını sağlar. Saç dokusunu iyileştirir ve elektriklenmeyi azaltır. Özellikle uçları çatallaşan saç tellerinde hasarın giderilmesini sağlayabilir. Mat ve yıpranmış saçlara ise optimum parlaklık ve canlılık verir. 

Kokum Yağı

Kokum yağı içinde bulunan besleyici vitaminler ve yağ asitleri, saç kökleri için nemlendirici görevi görür. Saç derisini yatıştırırken saç köklerini derinlemesine besleyerek daha güçlü bir hale getirir. Zaman içinde tıkanan kafa derisi gözeneklerinin açılmasına yardımcı olduğu için aşırı kurumayı engelleyebilir. E vitamini içeriğiyle ise saçların hızlı ve sağlıklı şekilde uzamasına yardımcı olur.

Ucuuba yağı

Orta ve Güney Amerika menşeili ucuuba yağı, antiseptik ve anti-inflamatuar özelliği ile kepek ve egzama gibi kafa derisi problemlerinin belirtilerinin hafiflemesini sağlayabilir. Esansiyel yağ asitleri yönünden zengin olduğu için saç hasarlarını önlerken saç tellerinin esnekliğini ve parlaklığını korumasına katkıda bulunur. 

Saç Bakımı İçin Doğal Yağlar Nasıl Kullanılmalıdır?

Saç bakımı için doğal yağlar doğrudan kullanılabileceği gibi farklı ürünlerle karıştırılarak ya da ısıl işlemden geçirilerek de kullanılabilir. Her yağın bileşenleri kendine özgü olduğu için uygulama şekli ve sıklığı da farklılık gösterebilir. Ayrıca yağların kullanım amacını da göz önünde bulundurmak gerekir. 

Örneğin; argan yağı doğrudan kullanılabilen bir üründür. Argan saç bakım yağı, avuç içine alındıktan sonra hem saç uçlarına hem de kafa derisine masaj yapılarak uygulanabilir. Tatlı badem yağı ise Hindistan cevizi yağı, üzüm çekirdeği yağı, jojoba yağı gibi farklı ürünlerle karıştırılarak kullanıma uygundur. Özellikle üzüm çekirdeği yağı gibi güçlü ürünlerin diğer yağlarla karıştırılması, “Saç bakım yağı nasıl kullanılır?” sorusunun yanıtını verir.

Uygulama süresi ise yine kullanım amacına bağlıdır. Saç uçlarına ve kafa derisine uygulanan yağların saça işlemesi için 15-30 dakika beklemek yeterlidir. Bazı saç bakım yağı karışımı çeşitleri ise maske şeklinde uygulandıktan sonra gece boyunca saçta tutulabilir ve sabah durulanabilir.

Kuru ve Yıpranmış Saçlara Hangi Yağ İyi Gelir?

Nemsiz kalan ve kuruyan saçlara eski gücünü ve parlaklığını kazandırmak için kullanılan yağlar arasında zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, avokado yağı, marula yağı, argan yağı, shea yağı, at kuyruğu yağı ve vitamin içeren yağlar bulunur. Arbutin, saç ve cilt bakımında kullanılan doğal madde olarak bu yağlarla birlikte kullanılabilir. Argan yağlı saç bakım yağı çeşitlerinde de bu madde bulunabilir.

 

Shea yağı saçların daha hızlı uzamasını ve ışıltılı görünmesini isteyenler için ideal iken argan yağı ise bir bariyer oluşturarak saçın beslenmesini sağlar. Saç bakım Hindistan cevizi yağı ile yapıldığında E ve K vitaminlerinin eksiği kapatılabilir. Böylece saçlar çok daha hızlı uzayabilir. Kuru ve yıpranmış saçların onarımında ise içeriğinde at kuyruğu yağı bulunan doğal saç bakım yağı çeşitleri kullanılabilir.

Keratin saç bakım yağı da farklı vitaminleri içerdiği için kuru saçların bakımı sırasında kullanıma uygundur. Kuru, sert ve matlaşmış saçlar üzerinde etkilidir. Evde saç bakım yağı hazırlama aşamasında bu farklı ürünlerden yararlanılabilir. Fakat her bir yağın kullanım konsantrasyonlarının farklı olacağı göz önünde bulundurulmalıdır.

Saçları Güçlendirmek İçin Hangi Yağ Kullanılmalıdır?

Saçı besleyen ve güçlendiren en iyi saç bakım yağı çeşitleri, saç bakımının vazgeçilmez ürünleri arasında bulunur. Bu yağlar arasında jojoba yağı, Hindistan cevizi yağı, argan yağı, badem yağı, zeytinyağı gibi farklı ürünler vardır. Limon otu ve lavanta gibi bitkilerden elde edilen esansiyel yağlar da saçların güçlenmesine katkıda bulunur. Saç bakım yağı kullananlar bu yağların içeriği sayesinde saçlarının güçlenmesini ve sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlayabilir.