Sepetiniz

  • Sepetiniz boş!
Siparişlerde ücretsiz kargo
Katı Şampuan Nedir?
Ecomercek May 01, 2024 49

Katı Şampuan Nedir?

Şampuan denildiğinde genellikle akla sıvı formda ve plastik şişelerin içindeki ürünler gelir. Ancak sabun görünümlü katı şampuanlar da özellikle son yıllarda oldukça popüler hale gelmiştir. Katı şampuanlar yalnızca insan sağlığı için değil, aynı zamanda doğa açısından da faydalıdır. Hatta bu nedenle evde katı şampuan yapımı da yaygınlaşmıştır.

Saç bakımına ekolojik bir alternatif olan katı şampuanlar, saç özelliklerine uygun olarak formüle edilir. Saç yıkama esnasında su ile birleştirildiğinde aktif hale gelip köpüren bu ürünlerin formülündeki su miktarı oldukça azdır. Bu sayede katı formunu korur.

Katı Şampuan Ne İşe Yarar? 

Görünüşü ile sabuna benzeyen katı şampuan nedir ve katı şampuan nasıl yapılır, pek çok kişi merak eder. İçeriği bakımından sabundan ayrılan katı şampuan yapımında, doğal sentezlerden elde edilen bileşenler kullanılır. Bu sayede katı şampuan temiz içeriğiyle öne çıkar. Ayrıca katı şampuan üretiminde daha az su kullanılır. Bunun sonucunda yalnızca kullanımı değil üretimi de doğa dostu olur. 

Katı şampuan seçenekleri, hem düşük kimyasal hem de düşük alkali oranı ile doğal içerikli ürünleri tercih edenler için idealdir. Bununla birlikte persea gratissima oil gibi doğal ve bitkisel bakım yağları da içerdiğinden saça birçok faydası bulunur. Su bazlı formüle sahip olan katı şampuanlar, suyla buluştuğunda köpürerek saçların her bir telinin derinlemesine temizlenmesini ve kişinin ferahlamasını sağlar.

Katı Şampuan Saçı Kurutur Mu? 

Katı şampuan tek başına saçı kurutmaz. Her saç tipi için özel olarak üretilen çeşitleri bulunduğundan saçın ihtiyacına uygun bir seçim yapılarak gereken bakım yapılır. Ancak katı şampuanla birlikte saç yıkama için kullanılan su sert olmamalıdır. Diğer bir deyişle su yüksek miktarda kalsiyum ve magnezyum içeriyorsa katı şampuan dolaylı olarak saçın kurulaşmasına ve cansız görünmesine neden olabilir.

Saçın pH Değeri Katı Şampuanla Korunabilir mi?

Yüksek pH değerine sahip ürünlerin bilinçsizce kullanılması saça ciddi zararlar verebilir. Hidrojen potansiyeli anlamına gelen pH, bir maddenin ne kadar asidik ya da alkali olduğunu belirtir. Sabunlar pH dengeli olsa dahi pH değerleri çoğunlukla 8’in üzerindedir. Ancak saçın pH değeri 4,5-5,5 arasında olduğundan ihtiyaç duyduğu pH değeri de 8’in oldukça altındadır. Bu nedenle sabunlar saçı yıpratabilir. Katı şampuanlar aynı sıvı şampuanlar gibi pH dengelidir. Bu sayede saçlı deriye bakım yapıp gözenekleri temizlerken aynı zamanda aşırı yağlanmanın da önüne geçer.

Katı Şampuan ile Katı Sabun Arasındaki Farklar

Sabunun kelime anlamı, bir alkalinin yağlı bir madde üzerine etki etmesiyle elde edilen ve temizlik amacıyla kullanılan üründür. Yani sabun, yağ asitlerinin alkali tuzlarıdır. Bir ya da birkaç yağın potasyum hidroksit ve sodyum hidroksit (kostik) ile etkileşimi sonucunda sabun oluşur. Sabunların içeriğinde paraffinum liquidum gibi birçok sentetik ve kimyasal madde bulunur. Çok iyi bir temizleyici olsa da sabunun pH değeri yüksek olduğundan alkalidir.

Cildin asit manto tabakası kendini kısa sürede yenilediğinden cilt için sabun kullanımı büyük bir soruna yol açmaz. Ancak saçlarda böyle bir koruma tabakası olmadığından sabunu saç temizliği için tercih etmek doğru değildir. Katı şampuanlarla sabunların en büyük farkı pH değerleri ve içeriklerinde kostik bulundurup bulundurmadıklarıdır. 

Katı Şampuan Kostik İçermeli Mi? 

Kostik adıyla bilinen sodyum hidroksit, sabunlaşma prosesini başlatan bir maddedir. Bunun yanında çevreye ciddi anlamda zarar veren bir maddedir. Sabun üretimi esnasında ciltle temas etmemesi gereken bu maddenin yaydığı yakıcı buhar oldukça zehirlidir. Dolayısıyla katı şampuanların içerisinde kostik bulunması halinde doğa dostu bir kullanım mümkün olmaz.

Sıvı Şampuan ile Katı Şampuan Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • Katı şampuanlar sıvı şampuanların aksine plastik bir ambalaja ihtiyaç duymaz. Aynı zamanda taşınması için yalnızca kağıt bir kutu yeterlidir. Bu sayede atık oranını oldukça düşürür.
  • Katı şampuanlar doğal özlerle doğaya duyarlı bir şekilde üretilir. Sıvı şampuanların içeriğinin ise büyük bir kısmını doğaya zararlı kimyasallar oluşturur. Dolayısıyla doğaya bıraktığı iz açısından katı şampuan son derece avantajlıdır.
  • Katı şampuanlar konsantre yapıdadır. Sıvı şampuanların ise yarısından fazlası su olduğundan etken içerikler düşüktür. Katı şampuanın konsantre yapısı sayesinde aynı miktardaki sıvı şampuana göre üç kat daha uzun süre kullanım imkânı bulunur.
  • Katı formda olan şampuanlar taşıma açısından da idealdir. Dökülme riski olmadığından seyahate veya spora giderken kolaylıkla çantaya konulabilir.

Katı Şampuanın Saça Faydaları 

Katı şampuan faydaları, yalnızca doğaya katkıları ile sınırlı değildir. Katı şampuan kullananlar, doğal katı şampuan çeşitleri içeriğinde bulunan doğal ve bitkisel yağlarla saçlarına hem hacim hem de parlaklık kazandırır. Bununla birlikte ürün, saçların şekil almasına da yardımcı olur. Böylece elektriklenmenin ve kabarmanın önüne geçerek her zaman hoş bir görüntü sağlar.

Katı Şampuanın Zararları Var Mıdır?

Organik katı şampuanların saça herhangi bir zararı bulunmaz. Ancak kullanım için dikkate alınması gereken bazı noktalar vardır. Örneğin köpürtücü ve koruyuculardan uzak durmak adına katı şampuanlar tercih ediliyorsa bu maddelerin de katı şampuanların içeriğinde bulunduğu bilinmelidir. 

Katı şampuandan en yüksek verimin alınması için saça en uygun olan alternatif tercih edilmelidir. Diğer bir deyişle en iyi katı şampuan, saç tipine en uygun olandır. Katı şampuan markaları, her saça uygun bir alternatif sunar. Eğer yağlı saçlar için katı şampuan seçiminde bulunulacaksa kömür katı şampuan ideal olabilir.

Katı şampuan kullanımında durulama da büyük önem taşır. Uygulama sonrasında şampuanın mutlaka iyi bir şekilde durulanması gerekir. Aksi takdirde saçta kalıntılar oluşacağından bu durum saçların zarar görmesine de neden olabilir.

Katı Şampuanın Kullanım Sıklığı Nasıl Olmalıdır?

“Katı şampuan nasıl kullanılır?” sorusu sürdürülebilir bakım ürünlerini tercih edenlerin merak konusudur. Duş sırasında saç ve katı şampuan öncelikle ıslatılmalıdır. Daha sonra saçlara dairesel şekilde masaj yapılarak köpürtülür. Birkaç dakika boyunca uygulama sürdürüldüğü takdirde en iyi sonuç alınabilir. Son olarak iyi bir şekilde durulanarak saç arındırılmalıdır.