Ecomercek Puan Sistemi

Ecomercek Onaylı

badge badge badge badge badge badge badge badge badge badge

Mercek Altında

0-1

1-2

2-3

3-4

4-5

5-6

6-7

7-8

8-9

9-10

Güneş Bakımı

FİLTRELEME

Filteleme

1 2 3 4 ... 13

Güneş ve Güneş Sonrası Ürün İnceleme

Güneş, cilt ve beden sağlığı için hem yararlı hem de zararlı ışınları içerir. Kemik sağlığı ve bağışıklık sistemi için gerekli olan D vitamini sentezinin kaynağı olmasının yanında cilde zarar verebilen ultraviyole ışınlarını da bünyesinde barındırır. Bu zararlı ışınlar ciltte lekelenme ve yaşlanma belirtilerine sebep olabildiği gibi kanser hücrelerine de davetiye çıkarabilirler. Güneşin sebep olabileceği bu olumsuzluklardan korunmak için güneş koruyucu cilt bakım ürünleri kullanmak şarttır.

Güneş Koruyucu Ürünler Nelerdir?

Güneşin zararlı ışınlarından korunmaya yardımcı olan cilt bakım ürünlerine güneş koruyucu denir. Güneş koruyucu ürünler, UVA ve UVB gibi ultraviyole ışınların zararlı etkilerine karşı bariyer görevi görür. Güneş koruyucu ürünler; krem, losyon, sprey, pudra ve fondöten gibi birçok farklı formda olabilir. Bu ürünlerin güneşten koruma düzeyleri güneş koruma faktörü anlamına gelen SPF (Sun Protection Factor) ölçü birimi kullanılarak ifade edilir. 15 ile 50 arasında değişen SPF değeri ne kadar yüksek olursa cildi koruma oranı da o kadar artar. Hassas ciltli kişiler, bebekler ve çocuklar için yüksek koruma faktörlü ürünler tercih edilmelidir.

Neden Güneş Koruyucu Kullanmalıyız?

Güneş ışınlarına direkt olarak maruz kalmanın cilt üzerinde olumsuz etkileri vardır. Çillenme, güneş lekeleri ve ciltte oluşan erken yaşlanma belirtileri bu etkiler arasında yer alır. Tüm bu olumsuz etkilerden cildi korumak ve sağlıklı bir cilde sahip olmak için güneş koruyucu cilt bakım ürünleri kullanılır. Genellikle sadece bahar ve yaz aylarında kullanımı tercih edilse de, güneş olmayan havalarda bile güneşten yayılan zararlı ışınların cilt üzerinde olumsuz etkileri görülebildiğinden güneş koruyucu içeren ürünler her mevsim ve hava koşulunda kullanılmalıdır.

Organik Güneş Kremi Nasıl Anlaşılır?

Güneş kremi alırken organik olup olmadığını anlamak için ürünün ambalajında belirtilen sertifikasına bakılmalıdır. Organik sertifikalı ürünler, formülünde zararlı kimyasallar ve yapay koruyucular içermez. Organik ürünlerin saklama koşulları diğer ürünlerden daha farklıdır. Bundan dolayı, kutu üzerinde yer alan bilgiler incelenmeli ve ürün ambalajında belirtilen saklama koşullarına uygun şekilde saklanmalıdır. Organik ürünler doğru şekilde saklandığında ve kullanıldığında yapay içerikli ürünlere kıyasla daha iyi koruma sağlar. Özellikle bebek ve çocukların organik koruyucu güneş kremi kullanmaları daha faydalıdır.

Güneş Koruyucu Fondöten Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Güneş koruyucu fondöten, cilt tonunu eşitleme ve küçük cilt kusurlarını kapatmanın yanı sıra cildi güneşten gelen zararlı ışınlara karşı korumaya yardım eder. Güneş koruyucu fondöten seçerken, öncelikle ürünün içerik bilgisine bakılmalı ve ürünün içeriğinde alerjik etkiye sebep olabilecek bileşenler olmadığından emin olunmalıdır. Fondöten seçerken, güneş ışınlarının zararlı etkilerinden daha iyi korunabilmek için SPF değerinin en az 30 olması tercih edilmelidir. Yaz aylarında bronzlaşma sonucu cilt tonu koyulaştığı için, cilt renginden bir ton açık fondöten seçildiğinde cilt renginde doğal bir görünüm elde edilir. Güneş koruyuculu fondöten seçerken ciltte oluşabilecek yağ bezelerine engel olmak için olabildiğince organik içerikli ürünler tercih edilmelidir.

En Çok Okunan Blog Yazılarımız

Arbutin Nedir?

Arbutin; bitkilerden, en yaygın olarak yabanmersini bitkisinden, elde edilebilen veya laboratuvarda üretilebilen bir antioksidandır, cilt bakımı için önemlidir.

17137 Görüntüleme

Kırmızı Peeling Nedir?

Kırmızı peeling’in işlevi, kullanım alanları, kullanım şekli ve daha fazlası içeriğimizde. Tüm bunlar ve daha fazlası için The Ordinary red peeling içeriğine tıklayın!

13422 Görüntüleme

Losyon Nedir?

“Losyon nedir, nasıl kullanılır?”, “Losyon çeşitleri nelerdir?”, “Losyon zararlı mıdır?” gibi soruların cevapları ve daha fazlası için tıklayın.

4833 Görüntüleme

AHA BHA Nedir?

AHA, alfa hidroksi asit anlamına gelir. BHA, beta hidroksi asit anlamına gelir. AHA ve BHA ne işe yarar, içeren ürünler ve daha fazlası için tıklayın!

4222 Görüntüleme

Peptit Nedir?

“Peptit nedir?”, “Kolajen peptit hangi gıdalarda bulunur, ne işe yarar, faydaları nelerdir?” gibi soruların yanıtları ve daha fazlası için tıklayın.

4221 Görüntüleme

Hyaluronik Asit Nedir?

“Hyaluronik asit nedir?”, “Hyaluronik asidin cilde faydaları nelerdir?”, “Hyaluronik asit kimler için uygundur” gibi soruların yanıtları için tıklayın.

3831 Görüntüleme

Koenzim Nedir?

“Koenzim nedir?”, “Koenzim Q10 ne işe yarar, nasıl kullanılır?”, “Koenzim Q10’un faydaları nelerdir?” gibi soruların yanıtları için tıklayın.

3524 Görüntüleme